Politico'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgü

Politico'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgü

Amerikan merkezli yayın kuruluşlarından Politico, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahıl koridoru ve esir takası anlaşmalarındaki diplomatik çaba ve başarılarından övgüyle sözetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Savaş sürecinde hayata geçen iki önemli anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde yapıldı." Bu sözler Amerika'nın ünlü yayın kuruluşu Politico'da yayınlanan bir makalede yer aldı.

Politik konularda dünyanın en saygın yayınlarından biri olan ABD merkezli Politico, Rusya-Ukrayna savaşı sürecini masaya yatırdı. Siyaset Bilimci Nathalie Tocci'nin kaleme aldığı makalede, bir çok ülkenin savaşın gidişatına göre tutum değiştirdiği belirtildi. Arabulucu konumunda kalan tek ülkenin Türkiye olduğu kaydedildi.

Ukrayna'nın taarruza geçmesinin ardından Rusya'ya yakın duran ülkelerin huzursuz olmaya başladığı belirtilen makalede, Çin, Hindistan ve Arap Birliği'nin değişen tavırları örnek gösterildi. Buna karşılık Türkiye'nin iki ülkeyle de görüşebildiği ve arabulucu konumunu koruduğuna vurgu yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaş sırasında hayata geçen iki önemli anlaşmaki rolüne dikkat çekildi. Küresel ölçekte öneme sahip tahıl koridoru anlaşmasının yanı sıra esir takası anlaşmasının da Türkiye sayesinde yapıldığını belirtilen yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomatik başarısından övgüyle sözedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve Kırım dahil tüm topraklarının kurtarılmasını desteklediği hatırlatılan makalede, buna rağmen Moskova ile açık hatların korunmasına dikkat çekildi.