Polonya Başbakanı'ndan Avrupa liderlerine tepki

Polonya Başbakanı'ndan Avrupa liderlerine tepki

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa liderlerine Rusya’ya karşı hareketleri nedeniyle tepki gösterdi. Morawiecki, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u, Vladimir Putin’le pazarlık yapmakla suçladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a, “Cumhurbaşkanı Macron, kaç kere Putin’le görüştünüz? Ne elde ettiniz? Gerçekleşen bu eylemlerden herhangi birini durdurdunuz mu? Suçlular tartışılmaz ve müzakere edilmez. Suçlularla mücadele edilmelidir. Hitler'le kimse pazarlık yapmadı. Hitler ile müzakere eder misiniz?" sözlerini kullandı.

Morawiecki, ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz'a, “Sayın şansölye Olaf Scholz, bugün Berlin’de yüksek sesle duyulması gereken, şimdi sizi eylemlerden alıkoyan Alman şirketlerinin, Alman milyarderlerinin sesleri değil. Masum kadın ve çocukların sesi, katledilenlerin sesi duyulmalı.” sözleriyle tepki gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Varşova'daki Başbakanlık Sarayı'nda konuştu. Avrupa ülkelerini yeteri kadar önlem almamakla suçladı. Hedefinde Macron ve Scholz vardı. İki liderin Putin’le müzakere yapmadığını pazarlıkta bulunduğunu söyledi.

“Biz burada konuşmalıyız ve yaşananları kınamalıyız. Yanlış politikalar nedeniyle korkunç suçlarla, 21. yüzyılda soykırım suçuyla uğraşıyoruz.” sözleriyle tepki gösterirken Morawiecki, Rusya’ya tepki gösterirken Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'un hedefindeyse, Polonya Başabakan Yardımcısının ABD’nin nükleer silahları ülkelerine yerleştirmeye hazır oldukları açıklaması vardı. Peskov, bu hareketin kıtadaki gerginliğin artmasına neden olacağını söyledi. "Polonya yönetiminin savaşçı ve Rus karşıtı çizgisi derin endişeleri uyandırıyor" dedi.