Pompeo'nun bir sonraki durağı Birleşik Arap Emirlikleri 

Video: Pompeo'nun bir sonraki durağı Birleşik Arap Emirlikleri 

ABD Dışişleri Bakanı Mıke Pompeo "İran'a karşı küresel koalisyon" kurmak hedefiyle Orta Doğu’da Cidde'de Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüşen Pompeo'nun bir sonraki durağı, Birleşik Arap Emirlikleri. 

Nükleer anlaşmadan çekilen Trump yönetimi, yeniden müzakerelere başlamak istediği İran üzerindeki baskıyı her geçen gün artırıyor. Bu çerçevede ABD Dışişleri Bakanı Mıke Pompeo "İran’a karşı küresel koalisyon" oluşturmak hedefiyle Ortadoğu turuna çıktı. 

Washington’dan ayrılmadan önce bu mesajları veren ve 'Tahran ile ön şartsız müzakereye hazır olduklarını' yineleyen Pompeo'nun 
ilk durağı Suudi Arabistan oldu. Cidde'deki kraliyet sarayında önce veliaht prens bin Selman hemen ardından da Kral Selman ile bir araya geldi. Pompeo, görüşme sonrası Twitter üzerinden açıklama yaptı. Kral Selman ile verimli bir görüşme yaptıklarını, görüşmede bölgede artan gerilimi ve Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini ele aldıklarını belirtti. Pompeo'nun görüşmelerde, BM raporu sonrası kaşıkçı cinayetini gündeme getirip getirmediği merak konusu. 

Ele alındığı tahmin edilen bir diğer kritik başlık da, Bahreyn’in ev sahipliği yapacağı ve tartışmalara neden olan Filistin konulu ekonomi çalıştayı. ABD Dışişleri Bakanı'nın bir sonraki durağı Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Pompeo'nun buradaki temasları kapsamında, Umman Körfezi’nde yaşanan tanker saldırıları da ele alındı. "Körfez’de tanker saldırıları sonrası deniz taşımacılığını koruma altına alacak bir güvenlik koalisyonu oluşturulması kararı verildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS