Prens Harry 'ayrılık' sonrası ilk kez konuştu

Video: Prens Harry 'ayrılık' sonrası ilk kez konuştu

İngiltere'de Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın Kraliyet ailesinin 'üst düzey' üyeliğini bırakacaklarını açıklaması dünya basınında adeta şok etkisi yaratmıştı. Kraliçe II. Elizabeth adına yapılan yazılı açıklamada çiftin kararlarına saygı duyulmuş ve ayrılık kararları onaylanmıştı. Kararın ardından Prens Harry dün ilk kez konuştu.

İngiltere'de Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın Kraliyet ailesinin 'üst düzey' üyeliğini bırakacaklarını açıklamıştı.
 
Olayın ardından Kraliçe II. Elizabeth, Prens Charles, Prens William ve Prens Harry ile acil bir toplantı yapmış, ardından torunu ve ailesinin bu kararını onayladığını duyurmuştu.Bu kararla da çift zamanlarını dönüşümlü olarak Kanada ve İngiltere de geçirme kararı almıştı.


Karara ilişkin dün detayların açıklanmasının ardından Prens Harry ilk kez Afrika'daki AIDS hastası çocukların yararına çalışan Sentebale adlı derneğin gecesinde konuştu.


Prens Harry sözlerine "İngiltere benim yuvam ve aşık olduğum yer. Bu asla değişmeyecek" dedi ancak "Başka seçenek kalmamıştı" diye devam etti.


"Gerçeklerin paylaşabildiğim kadarını benden dinlemenizi istiyorum" diyen Prens Harry sözlerine şöyle devam etti: "Bir Prens olarak değil, bire dük olarak değil, sadece Harry olarak beni dinlemenizi istiyorum. Meghan'a kucak açtınız. Hayatta aradığım tüm mutluluğu ve aşkı Meghan'da bulduğumu da gördünüz. Eşim olarak seçtiğim kadın, benimle aynı değerleri paylaşıyor."


"Meghan ile evlendiğimizde heyecanlıydık, umut doluyduk, hizmet etmek için buradaydık. Tüm bu nedenlerden dolayı işlerin bu noktaya gelmesi benim için de büyük bir üzüntü kaynağı. Kendim ve eşim için bu kararı kolay bir şekilde almadım. Yıllarca devam eden zorlukları haftalarca süren görüşmeler izledi."
 
 "Biliyorum hayatımda her zaman doğru seçimler yapmadım. Ancak bu konuda gerçekten başka bir seçenek yoktu. Şunu açıklığa kavuşturmak isterim ki, kimseyi terk etmiyoruz. Sizleri de kesinlikle terk etmiyoruz. Kraliçe'ye kamu finansmanı olmadan hizmet etmeyi ümit ediyorduk. Maalesef bu mümkün olmadı. Bu durumun kim olduğumu ya da ne kadar kararlı olduğumu değiştirmediğini düşünerek yaşananları kabullendim. Umarım bu anlamanıza yardımcı olur. Ailemi bildiğim her şeyden bir adım geri çekmiş oldum ve huzurlu olmasını umduğum yönde ileri bir adım attım."


Geçtiğimiz hafta sonu Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Sussex çifti artık kraliyet unvanlarını Kraliyet Ailesi'nin üyesi olmadıkları için kullanmayacakları belirtilmişti. Çiftin isteği üzerine HRH (his/Her royal highness) hazretleri olarak değil yalnızca Meghan, Duchess of Sussex ve Harry, Duke of Sussex olarak anılacakları ifade edilmişti.
 
 Çift ayrıca İngiltere'deki evleri olan Frogmore Cottage'ın restorasyonu için harcanan ve vergi mükelleflerinden alınan 2,4 milyon sterlinlik masrafı geri ödemeyi istediklerini belirtmişlerdi. Çiftin evin restorasyonuna harcadığı para geçtiğimiz sene İngiltere'de büyük tepki çekmişti.
 


Ancak güvenlik hizmetleri kamu fonundan alındığı ve çiftin bu fondan yararlanamayacağı açıklamasının ardından bu konuda nasıl bir çözüm bulunacağı kesin değil.


  
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS