None

Prens Selman'a ABD'de dava açıldı | Video

A A

21.10.2020 - 08:44 Son Güncelleme:

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmesinin ardından 2 yıl geçti. Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, cinayetten sorumlu tuttuğu Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'a ABD'de dava açtı.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda cinayete kurban giden gazeteci Cemal Kaşıkçı ölümünün sır perdesi henüz aydınlanmadı. Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ile Arap Dünyası için Şimdi Demokrasi Platformu, cinayetin ikinci yıl dönümünde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve bazı Suudi yetkililer hakkında dava açtı.

ABD'nin başkenti Washington'da açılan dava dilekçesinde cinayetin Prens Selman'ın emriyle gerçekleştirildiği belirtildi. "Davalılar, Kaşıkçı'nın ABD'deki eylemlerini, kendi çıkarlarına tehdit olarak gördükleri için bu çirkin eylemi kurdular." denildi.

Dilekçede ayrıca Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na kasıtlı olarak yönlendirildiği ve bu yönlendirmenin cinayetin komplosunun bir parçası olduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan'da görülen Kaşıkçı davasında 8 kişi suçlu bulunmuştu. 5 kişiye 20'şer yıl hapis cezası verilmişti. Davada Prens Selman'a yakın üst düzey isimler serbest bırakıldı. İstanbul'da Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ise 20 sanık yargılanıyor.