Putin tahıl krizine yönelik açıklama yaptı

Putin tahıl krizine yönelik açıklama yaptı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tüm dünyaya etkisini altına alan buğday krizine ilişkin konuştu. Rusya ve Belarus'un en büyük gübre tedarikçilerinden biri olduğunu hatırlatan Putin, "50 milyon tondan fazla tahıl teslimatı yapmaya hazırız." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 50 milyondan tondan fazla teslimat yapmaya hazır olacaklarını söyledi. Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'yla St. Petersburg'da görüştü. Görüşmede Rusya ve Belarus'un dünyanın en büyük gübre tedarikçisi olduğu vurgulandı.

Rus lider, ülkesinin dünya gübre ticaretinin yüzde 15'ine, bazı gübre türlerinde yüzde 25 pazar payına sahip olduğunu söyledi. İki ülkeninde piyasadaki ihtiyaçları karşılamak için kendilerine düşen önlemleri alacaklarına dair anlaştıklarını duyurdu.

Putin bunun yanı sıra tahıl sevkiyatıyla ilgili problem olmadığının da altını çizdi. Rusya'nın geçen yıl dünya pazarına 40 milyon ton tahıl tedarik ettiğini hatırlattı. Gelecek yılki hasat dönemine kadar 50 milyon tondan fazla teslimat yapabileceklerini söyledi. Rus lider Belarus'un da tahıl üretimini artırdığına dikkati çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'nın 24 şubatta Ukrayna’da savaş başlatması nedeniyle, 20 milyon tondan fazla tahıl Ukrayna’dan çıkarılamadı. Uluslararası toplum Karadeniz’de buğday koridoru açılmasına yönelik çareler ararken, batılı ülkeler bunun için Rusya’nın rızasının gerektiğinin de altını çiziyor.