Putin'in o sözleri yeniden gündemde: "Rusya'nın sınırı bitmez"

Putin'in o sözleri yeniden gündemde: "Rusya'nın sınırı bitmez"

Moskova ve Kiev arasındaki gerilim giderek artarken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 6 yıl önce söylediği sözler yeniden gündem oldu. Rus liderin katıldığı bir programda ‘Rusya'nın sınırının hiçbir yerde bitmediğini’ söylediği ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna sınırları içerisinde yer alan Donetsk ve Luhansk ayrılıkçı bölgelerini tanıma kararı dünyayı resmen alarma geçirdi. Sınır hattında gerginliği dünya diken üstünde izlerken, Putin'in bu hamlesi sonrası yıllar önce çekilen bir videosu sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı.

Putin, 6 yıl önce Rusya Coğrafya Topluluğu'nun ödül töreninde küçük bir çocuk ile konuşmasında esprili bir şekilde ‘Rusya'nın sınırının hiçbir yerde bitmediğini’ söyledi.

Videoda Rus liderin küçük çocuğa "Rusya'nın sınırı nerede bitiyor?" diye soru yönelttiği duyuluyor. "Bering Boğazı ile ABD'ye kadar uzanıyor." cevabını beğenmeyen Putin, çocuğa ve salondaki misafirlere dönerek esprili bir şekilde 'Rusya'nın sınırı hiçbir yerde bitmez' ifadelerini kullanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UKRAYNA KARARINI DUYURMUŞTU

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde günden güne artan gerilim sonucunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarihi bir konuşma yaparak Donetsk ve Lugansk'ı resmen tanıdığını açıklamıştı.

'İŞGALİN BAŞLANGICIDIR'

Dün İngiltere'den gelen 'Rus işgali başladı' çıkışı sonrası Beyaz Saray'ın da retoriğinde benzer yönde bir değişiklik görüldü.

Beyaz Saray, Rusya ordusunun Ukrayna'nın doğusunda konuşlanmasına ilişkin 'işgal' ifadesini kullanmaya başladı.

Dün gece saatlerinde Rusya'ya yaptırımları açıklayan ABD Başkanı Joe Biden ise Putin'in Ukrayna'ya 'barış gücü' gönderme kararına yanıt olarak 'Bu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlangıcıdır' dedi.