Rasmussen'den Türkiye'ye destek

Video: Rasmussen'den Türkiye'ye destek

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen NATO Zirvesi öncesi, ittifakın eski Genel Sekreteri Rusmussen'den Türkiye'ye destek geldi. Rasmussen, birliğin Türkiye'yi yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi ve NATO'nun Türkiye'ye sırtını dönmesini tarihi bir hata olarak niteledi.

NATO Eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, birliğin 70'inci kuruluş yıl dönümü öncesinde İngiliz yayın kuruluşu The Times'a açıklamalarda bulundu.


2009 ve 2014 yılları arasında NATO'nun Genel Sekreterlik görevini yürüten Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun tarihte hiç olmadığı kadar siyasi görüş ayrılıkları yaşadığını belirtti.


Türkiye'nin birlik içerisindeki mevcut durumuna değinen, hava savunma sistemleri için Rus yapımı S-400'leri tercih de etse NATO'nun Türkiye'yi bırakmaması gerektiğini ifade etti. Birlik üyelerinin Türkiye'ye sırtını dönme tavrını tarihi bir hata olarak niteledi.


Anders Fogh Rasmussen ayrıca, "NATO askeri olarak Soğuk Savaş'tan bu yana en güçlü durumunda ama ittifak siyasi olarak daha zayıf." değerlendirmesinde bulundu.


Eski Genel Sekreter, birlik içerisinde yaşanan mevcut siyasi krizlere değindi ve bu durumun Liderler Zirvesi'ne gölge düşürebileceğinden bahsetti.


ABD Başkanı Donald Trump'ın NATO'ya üye bazı ülkelerin birliğe yeterince maddi katkı yapmadığı açıklamalarını ele alan Rasmussen, ABD'nin NATO'ya olan taahhüdü üzerinde şüpheler oluştuğunu söyledi.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un geçtiğimiz günlerde dediği, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti' sözleri üzerine konuşan Danimarkalı politikacı, tartışmalı sözlerin üye ülkeler arasında rahatsızlık yarattığını dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS