Reza Zarrab'ın ilk duruşması görüldü: Bundan sonra ne olacak?

Reza Zarrab'ın ilk duruşması görüldü: Bundan sonra ne olacak?

Reza Zarrab ABD'de hakim karşısına geçti ve çok kısa süren duruşmada hakkındaki suçlamaları reddetti. Zarrab'ın bir sonraki duruşması 16 Haziran'da görülecek. Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış o duruşmayı CNN TÜRK'te Gece Görüşü programında anlattı, Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtladı. Tanış, Zarrab'ın İran'la takas havuzuna girecebileceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK'te Gece Görüşü programında Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Tolga Tanış, dava sürecini anlattı. İddianamenin 15 Aralık'ta hazırlandığını hatırlatan Tanış, Savcı Bhrara'nın iddianamesini Yargıç Richard Berman'a hitaben yazdığını söyledi ve "Zarrab şimdi kendisine hitaben yazıldığı hakimin karşısına çıktı" dedi.

Reza Zarrab suçlamaları reddetti

"Hakim 'tarafsız olacağım' dedi"

Hakim Berman'ın Zarrab'ı görmek ve bugünden sonraki prosedürü konuşmak istediğini söyleyen Tanış, "Duruşmanın başında hakim İstanbul'la ilgili deneyimini anlatıyor, '2014'te İstanbul'a gittim, çok sevdim; bu duruşmada çok tarafsız olacağım' dedi. Asıl önemli kısım burasıydı" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Reza Zarrab'ı yargılayacak hâkim Richard Berman kim?

"Hakim İstanbul ziyaretini anlatarak başladı"

Duruşmada Reza Zarrab'ın suçlamaları reddettiğini belirten Tanış, "Richard Berman çok tecrübeli bir hakim, geçmişinde çok bilinen davalar var. En son Amerikan futbolu maçlarından birindeki ünlü bir futbolcuya ilişkin manşetlerden inmeyen bir davaya baktı. Medyanın radarında olan bir isim. Amerikan medyasının çok yakından tanıdığı bir isim. Bu nedenle kararlarını çok dikkatli, düşünerek veren, taraflara savunma ve delilleri sunma olanağı sağlayan bir hakim. Türk kamuoyunun kendisini yeterince tanımadığını düşünerek böyle bir grizgah yapmış olabilir" şeklinde konuştu.

Başsavcı Preet Bharara'dan Reza Zarrab tweeti

"Bhrara duruşmayı salonun arkasından izledi"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savcı Preet Bhrara'nın da salonda olduğunu ifade eden Tanış, "Duruşmayı salonun arkasından izliyor. Savcılık tarafında 3 kişi oturuyor, Zarrab'ın yanında da baş avukatı ve iki yardımcısı var. Bhrara arkadan izliyor ve duruşma bitince hızlıca çıkıyor" dedi.

Reza Zarrab hakkında flaş iddia: Takas edilecek

"10 gün içinde kefalet şartları sunacaklar"

Yargılama sürecinin çok şeffaf ilerleyen bir süreç olduğunu dile getiren Tanış, "10 gün içerisinde Zarrab'ın avukatları kefalet başvurusu hazırlayacak. Hakimi de ikna etmek için, kaçmayacağını taahhüt etmek için hakimi ikna edici tekliflerde bulunacaklar. Hakim buna bakıp karar verecek. Bundan sonra resmi belirlenen tarih 16 Haziran. Taraflar bu konuda aralarında görüşüp anlaşmışlar. Savunma 30 günlük bir süre istiyor. Bu görüşmeler neticesinde bu tarih belirleniyor. Duruşmanın seyriyle ilgili bir duruşma olacak ve Zarrab'ın kefaletle mi tutuklu mu yargılanacak belirlenecek" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran: ''Reza Zarrab ABD'ye kaçırıldı''

"Zarrab 'takas havuzuna' girebilir"

Reza Zarrab'ın "takas havuzuna" girebileceğini ve İran'a iade edilebileceğini anlatan Tanış, şöyle konuştu:

"Birincisi savcılık Reza Zarrab'ın hüküm giymesini istiyor. Bugün kelepçelerle çıkartıldı, yolculukta epey yıpranmış kilo da vermiş. Yolculuğun bu kadar uzun sürmesi, savcılığın bu süreçte topladığı delilleri de gözönüne aldığınızda Zarrab'ın hüküm giymesi konusunda güçlü bir irade olduğunu görüyorsunuz. Reza Zarrab da suçlamaları redderek savunma yapacağını ortaya koydu. Bundan sonra iki taraf arasında bir müzakere süreci başlayacak. Bu müzakereler neticesinde savcılık, Reza Zarrab'ın ortaya koyabileceği bilgiler veya bir takım teklifler neticesinde eğer tatmin olursa alacağı cezayla da bağlantılı olarak anlaşma yoluna giderse başka bir süreç işleyecek. Ancak anlaşma yoluna gitmezse 'Suçlu değilim' diye pozisyonunu sürdürürse, savcılık da hüküm giydirmek için pozisyonunu korursa takas havuzuna girecek. Neden takas havuzu? Reza Zarrab İran'a yönelik yaptırımları ihlal etmekten yargılanıyor. İran'a yönelik yaptırımlar en son anlaşmayla ortadan kalktı. Ocak ayında İran'la yapılan anlaşmaya bakarsanız İran yaptırımlarını ihlal eden kişilerin İran'daki bir takım Amerikalı mahkumlarla takas edildiğini görüyorsunuz. Reza Zarrab da yargılandığı dava nedeniyle o takas havuzuna girecek."