Reza Zarrab'tan ekonomik cihat mektubu

Reza Zarrab'tan ekonomik cihat mektubu

Miami Havalimanı'nda gözaltına alınan ve kara para aklama, dolandırıcılık ile İran'a uygulanan yaptırımları delme suçlamaları nedeniyle tutuklanan Reza Zarrab'ın akıbeti ne olacak? Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış, Zarrab'ın tutuklu bulunduğu Miami'ye gitti. Tolga Tanış'ın haberine göre savcılık Zarrab'ın banka sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını talep etti. İddianamedeki en çarpıcı delil ise Zarrab'ın İran Merkez Bankası Başkanı'na hitaben kendi adına hazırlattığı Zarrab Ailesi'nin yaptırımlara karşı ''Ekonomik Cihat''a hazır olduğunu belirten mektup. Öte yandan pazartesi günü ilk kez hakim karşısına çıkan ve kefaletle serbest kalma başvurusu reddedilen Reza Zarrab, 4 Nisan'da bu başvurusunu yineleyecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Reza Zarrab, ABD'ye giriş yaparken Miami Havalimanı'nda gözaltına alınan kara para aklama, dolandırıcılık ile iran'a uygulanan yaptırımları delme suçlamaları nedeniyle tutuklanan iş adamını bundan sonra ne bekliyor, hukuki süreç nasıl işleyecek, Zarrab'ın şirket ve mal varlığının akıbeti ne olacak?

Reza Zarrab'ın tutuklu bulunduğu Miami'ye giden Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış, ünlü iş adamı hakkında hazırlanan iddianameye ulaştı.

Tanış'ın aktardığına göre, savcılık Zarrab'ın banka sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarıyla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını talep etti.

Pazartesi günü Miami'de hakim karşısına çıkan sarraf'ın ilk kefalet başvurusuysa beş dakika süren duruşmada yargıç John O'sullivan tarafından reddedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Reza Zarrab'ı tutuklayan ABD'li savcı Preet Bharara kim?

Zarrab böylece bir sonraki duruşma tarihi olan 4 Nisan'a kadar Miami'deki federal hapishanede kalacak.

İş adamı o tarihte yeniden kefaletle serbest kalma başvurusunda bulunabilecek.

Soruşturmayı başlatan isim New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara olduğu için, Zarrab'ın yargılanmasının da New York'ta olması bekleniyor.

ABD'de tutuklanan Reza Zarrab kimdir?

Zaten Bhrara pazartesi günü Twitter'dan paylaştığı mesajda "Reza Zarrab Manhattan'da bir mahkeme salonunda Amerikan adaletiyle yüzleşecek" ifadelerini kullanmıştı.

Ancak konuyla ilgili Hürriyet'e bilgi veren Amerikalı bir yetkili, Zarrab Miami'den New York'a transfer edilse bile işlemlerinin zaman alacağını söyledi.

Yetkili, 4 Nisan'da Miami'de tekrar mahkeme karşısına çıkarılacak Zarrab'ın akıbetinin o gün belli olacağını belirtti .

Öte yandan iş adamı Zarrab'ın ABD'de gözaltına alındıktan sonraki ilk eşgal fotoğrafı da ortaya çıktı.

Avukatı konuştu

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Reza Zarrab'ın Türkiye'deki avukatı Şeyda Yıldırım Anadolu Ajansı'na konuştu. "Biz de düne kadar suçlamaların ne olduğunu bilmiyorduk" diyen Yıldırım, 4 Nisan'a kadar mahkemeden süre aldıklarını söyledi. Yıldırım, müvekkilinin "henüz tutuklanmadığını ve gözaltı sürecinin" sürdüğünü, cezaevinde değil, federal bir gözetim merkezinde tutulduğunu kaydetti.

İki hafta içinde kendi hazırlıklarını yapacaklarını anlatan Yıldırım, "Bu arada kefaletle ilgili görüşme yapılacak. 4 Nisan'dan sonra da bununla ilgili bir karar verilecek" dedi.

Yıldırım, davanın New York'ta görüleceğini ancak buraya gözaltında mı yoksa kefalet talebi kabul edilerek mi gidileceğine mahkemenin karar vereceğini söyledi.

İddianamedeki suçlamaların ABD'nin kendi koyduğu ve kaldırdığı yaptırımlarla ilgili olduğunu belirten Şeyda Yıldırım, "2011 ve 2015 arası gibi bir tarih aralığı görünüyor. İddiaların hepsi izah edilebilir" dedi.

Zarrab hakkında 75 yıl istendiği haberlerinin de gerçeği yansıtmadığını ve kendilerine ulaştırılan evraklarda böyle ifadelerin yer almadığını savundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı