Rum ve Yunan basını Abdülhamid Han için ne dedi?

Rum ve Yunan basını Abdülhamid Han için ne dedi?

Türkiye'nin dördüncü ve en güçlü sondaj gemisi olan Abdülhamid Han'ın ilk görev yeri belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Mersin'de düzenlenen tören sonrası, tüm gözler şimdi Akdeniz'e açılan Abdülhamid Han gemisinin üzerinde. Peki Rum ve Yunan basını, geminin demir almasını nasıl ele aldı? CNN TÜRK Atina Temsilcisi Yorgo Kirbaki ve Lefkoşa Temsilcisi Ömer Bilge canlı yayında anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK Atina Temsilcisi Yorgo Kirbaki: Atina'da haftalardır Abdülhamid Han'ın Doğu Akdeniz'e açıldığında ne gibi kriz senaryoları yaşanabileceği furyası vardı. Enflasyonu vardı daha doğrusu. Türk sondaj gemisi, 2022 yazında Oruç Reis krizinin yaşandığı aynı bölgeye giderse ne olacak? Yunan silahlı kuvvetleri bu durumda ne yapacak? Ya da Abdülhamid Han Kıbrıs Rus Yönetimi'nin tek taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede sondaj mı yapacak? Bir sürü senaryo dolaşıyordu. Bunların hepsi boşa çıktı. Türk sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın Doğu Akdeniz'deki ilk görev yeri olan Yörükler 1 kuyusuna doğru hareket etmesi, haftalardır bu kriz senaryolarının yaşandığı Atina'da bir nefes aldırdı. Yunan hükümetine yakın kaynaklar, Abdülhamid Han'ın ilk görev yeri olan Yörükler 1 kuyusunun kararlaştırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirttiler. Ancak aynı kaynaklar, Türkiye'nin yayınladığı NAVTEX'in yani denizcilere duyurunun 7 Ekim'e kadar geçerli olduğunu hatırlatarak daha sonrası için her ihtimalin göz önüne alındığını, dolayısıyla da Atina'nın tavrında bir gevşemenin söz konusu olamayacağını belirttiler.

Abdülhamid Han bugün önde gelen Yunan gazetelerinin manşetlerinde. Dün akşamdan beri de Yunan televizyonlarındaki haber bültenlerinde birinci haber. Kathimerini gazetesi 'Türk sondaj gemisi en ılımlı senaryo ile çıktı' derken, Ta Nea gazetesi 'İlk adım ölçülü' manşetini kullandı. Atina Abdülhamid Han'ın rotasından memnun. Ancak bu rotanın sadece bir ilk adım olduğunun da bilincinde. NAVTEX'in sona ereceği 7 Ekim'den sonra ne olacağı, Atina'da şu andan itibaren sorulan bir soru. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK Lefkoşa Temsilcisi Ömer Bilge: Dünkü törende Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmaya başlayınca sadece KKTC televizyonlarında değil, Rum televizyonları da canlı yayına geçti ve Yunanca çevirilerle duyurmaya çalıştı. Çünkü zaten uzun süredir Rumların birinci gündem maddesiydi Abdülhamid Han. 'Nereye gidecek?' sorusuna odaklandılar. Beklentilerin ise kendilerinin hak iddia ettiği Antalya açıklarında ve hatta günümüzde de İtalyan ve Fransız şirketleri sondaj yapıyor. Yani 'burnumuzun dibine gelecek' korkusu yaşıyorlardı. Televizyonlardaki haberlerde ve yorumlarda ise 2 aylık bir süre için 7 Ekim tarihini vererek görev süresi sona eriyor Abdülhamid Han'ın Antalya açıklarında. O zaman kadar rahat nefes aldıklarını dile getiriyorlar. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı