Rus ablukası gıda krizine yol açabilir

Rus ablukası gıda krizine yol açabilir

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, uluslararası düzene yönelik siyasi etkisinin yanı sıra aynı zamanda küresel gıda güvenliğini de vurdu. Tonlarca Ukrayna buğdayı, limanların abluka altında olması sebebiyle ihraç edilemiyor. Ukrayna buğdayına muhtaç ülkelerde ise açlık patlak vermeye başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna limanlarının abluka altında kaldığı her gün küresel gıda güvenliği giderek daha da tehlikeye giriyor. Ukrayna buğdayına muhtaç yüz milyonlar açlığın eşiğindeyken, Rusya bu durumu ekonomik yaptırımları kaldırmak için bir koz olarak kullanıyor.

Rusya'nın baş rakibi ABD’de ise bu durum sıradan halkın cebini vurdu. Amerikan ekonomisi, 2022'in ilk çeyreğinde beklenenden daha da fazla daraldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, dünyanın yaşananlardan Moskova’nın sorumlu olduğunu unutmaması gerektiğini söyledi. Jean-Pierre, “Rusya aktif olarak Ukrayna limanlarından gıda ihracatını engelliyor ve küresel açlığı artırıyor. Bu onların suçu. Rusya derhal küresel gıda güvenliğini mahveden Ukrayna’ya yönelik savaşı bitirmeli ve Ukrayna gıdasının akışına müsaade etmeli.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzmanlara göre yüz milyonlarca kişiyi hızla açlığa sürükleyen Rus ablukası, gıda krizinin yanı sıra yeni bir ekonomik krizi de tetikleyebilir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Rusya ve Ukrayna’daki buğday stoklarını kullanarak Dünya’yı fiilen esir almış durumda. Putin'in talebi, buğday ihracatının devamı karşılığında Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılması.