Rus muhalif Navalny Rusya'da gözaltına alındı | Video

Video: Rus muhalif Navalny Rusya'da gözaltına alındı | Video

Rus muhalif Navalni, zehirlendikten sonra Almanya'da 5 ay tedavi görmüştü. Tutuklanma tehditlerine rağmen ülkesine dönen Navalni'nin önce havalimanında bekleyen destekçileri, pasaport kontrolünden geçerken de kendisi gözaltına alındı. Birçok ülkeden Rusya'ya tepki var.

Tüm tehditlere rağmen ülkesine döneceğini açıkladı. Ancak o isteği yarım kaldı. Rus muhalif Aleksey Navalny zehirlendiği iddiasıyla tedavi gördüğü Almanya’dan ülkesine dönüşte, havalimanında gözaltına alındı.

Aslında tansiyon o gelmeden saatler önce yükseldi. Birçok destekçisi Moskova'daki Vnukova Havalimanında onun dönüşünü kutlamak için toplandı. Ancak polis onları gözaltına almaya başladı.

Uçağın oraya inmesine de izin çıkmadı. Navalny'i taşıyan uçak Moskova'daki Şere-Metyevo Havalimanı'na yönlendirildi.

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri yaptığı açıklamada Navalni'nin 29 Aralık'tan bu yana denetimli serbestlik süresinin defalarca ihlali nedeniyle arandığını belirtti. Navalny için ilave tedbir kararı, mahkeme tarafından belirlenecek. Rus muhalif, karara kadar gözaltında tutulacak. Navalny daha önce iki yolsuzluk davasıyla ilgili şartlı ceza almıştı.

Rusya'nın gözaltı kararına tepkiler gecikmedi. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medyadaki paylaşımında, Navalnıy'ın gözaltına alınmasının "Kabul edilemez" olduğunu kaydetti. Navalni'nin acilen serbest bırakılmasını istedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de "Yargının siyasileşmesi kabul edilemez." dedi.

Seçilmiş Amerikan Başkanı Joe Biden'in Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan'dan da açıklama geldi. Rusya'nın Navalni'yi derhal serbest bırakması talep edildi.

20 Ağustos'ta Sibirya'dan Moskova'ya uçarken aniden rahatsızlanan Navalni önce Rusya'da ardından da Almanya'da tedavi edilmiş, Navalni'nin Noviçok adlı maddeyle zehirlendiği anlaşılmıştı.

Rus muhalif, zehirlenmesine sebep olan kişinin, Putin'in emrinde olan bir federal ajan olduğunu iddia etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS