Rusya, Guterres oradayken Kiev'i vurdu

Rusya, Guterres oradayken Kiev'i vurdu

Kiev dün, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'i ağırlarken, Rus füzelerinin hedefi oldu. Rus saldırısı hakkında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, "Bu Rusya’nın küresel kurumlara karşı gerçek tutumunu gösteriyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinin ardından gerçekleşen saldırı hakkında “Bugün BM Genel Sekreteri Guterres ile Kiev’deki görüşmemizden hemen sonra Rus füzeleri düştü. 5 füze. Bu Rusya’nın küresel kurumlara karşı gerçek tutumu, Rus yetkililerin BM’yi aşağılama girişimleri ve örgütün temsil ettiği her şey hakkında çok şey söylüyor. Bu nedenle güçlü bir tepki gerektiriyor.” sözlerini kullandı.

24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya bombalar yağdıran Rusya, ilk kez Kiev’in merkezine bir hava saldırısı düzenledi. 6 kişinin yaralandığı saldırının zamanlamasının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in Ukrayna’nın başkentini ziyaret ettiği esnada olması dikkat çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın saldırısının Birleşmiş Milletler’e ve küresel kurumlara karşı gerçek tutumunun göstergesi olduğunu savundu. Zelenskiy, “Ukrayna, Kiev, Odesa ve diğer şehirlere yağan Rus füzeleri bir kez daha, rahatlamak için çok erken olduğunu kanıtlıyor. Savaşın sona erdiğini düşünemeyiz. Halen savaşmalı ve işgalcileri uzaklaştırmalıyız.” sözlerini kullandı.

Zelenskiy, Rusya’nın Donbas’a ve doğu bölgelerine yönelik saldırılarını sürdürdüğünün de “Bugün Rus ordusu ülkenin doğusunda, Donbas’ta taarruz girişimlerini sürdürüyor. Güney bölgelere ilerlemeye çalışıyorlar. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri işgalcileri elinde tutuyor. Her bir erkek ve kadınımıza müteşekkirim.” sözleriyle altını çizdi.