Rusya stratejik öneme sahip kenti aldığını duyurdu

Rusya stratejik öneme sahip kenti aldığını duyurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, haftalardır yoğun bombardıman altında bulunan Ukrayna’nın doğusundaki liman kentini tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise taarruzların geri püskürtüldüğünü iddia etti. Rusya, Donbas bölgesindeki operasyonlardan yeni görüntüler servis etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde kilit öneme sahip demiryolu merkezi limanı tamamen ele geçirdiğini duyurdu Açıklamada Rus paraşütçü birliklerinin topçu ateşi desteğiyle birlikte Ukrayna mevzilerine saldırdığı belirtildi.

Savunma Bakanlığı'nın açıklaması ile birlikte cepheden görüntüler de paylaşıldı. Videoda kara birlikleri, taarruz helikopterleri ve gemiden atılan füzeler görüntülendi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ise Rus güçlerinin Severodonetsk ve liman yönünde saldırı gerçekleştirdiğini doğruladı. Ancak taarruzların başarısız olduğu vurgulandı.

Bakanlık, “Düşman liman bölgesini ele geçirmeye çalışıyor. Severodonetsk yönünde topçu ateşi desteği ile birçok yerleşim yerine taarruzda bulundu. Taarruzlar başarısız oldu, kayıp alan birlikler ise mevzilerine geri çekildi.” ifadelerini kullanıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savaştan önce 20 bine yakın nüfusa sahip olan liman, Donetsk bölgesinde Ukrayna kontrolündeki diğer yerleşim yerleri için önemli bir rol oynuyor. Çok sayıda yol ve demiryolunun birleşme noktası olan kentin Rusya tarafından ele geçirilmesi, Ukrayna’nın bölgede tutunmasını zorlaştırabilir.