Rus Bakan Lavrov, Ukrayna liderine küfretti

Rus Bakan Lavrov, Ukrayna liderine küfretti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, batılı devletlerin Rusya'yı zayıflatmayı amaçladıklarını söyledi. Rus Bakan, konuşmasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'ye küfretti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuştu. Hedefinde bir kez daha Ukrayna savaşında Rusya'nın karşısında duran batı vardı. "Kolektif batı tarafından bu çatışmanın kasıtlı olarak körüklenmesi de cezasız kalıyor. Amaçlarını belli ediyorlar. Rusya'yı yormak ve zayıflatmak için bu savaşı olabildiğince uzatmak. Bu politika, batılı ülkelerin Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahil olması anlamına geliyor ve onları da buna taraf yapıyor" dedi.

Ukrayna'da yapacakları referanduma ilişkin konuştu. Zelenski'nin "Rus olduğunu hisseden herkese Rusya'ya gitmelerini söylüyorum" dediği röportaja atıfta bulundu. "Bana öyle geliyor ki şu anda Ukrayna'nın bazı bölgelerinin referandum yapmayı kabul etmesi, Zelenski'nin talebine bir cevaptır" ifadelerini kullandı. Lavrov'un konuşması oldukça sertti. Öyle ki Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'ye küfretmekten geri durmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Dışişleri Bakanı'yla aynı toplantıda bulunan Ukraynalı mevkidaşı Kuleba, Lavron'un sözlerine tepki gösterdi. "Rus diplomatlar yalanları, suçları kışkırttığı ve üstlerini örttüğü için doğrudan suç ortağıdır. Görünen o ki bugün Rusya'nın tepkiye değer yalanlar seli içinde yaptığı konuşmada eldeki tek şey yabancı bir ülke başkanından Ukrayna Başkanı'ndan bahsederken kullandığı uygunsuz argo. Bugün ayrıca Rus diplomatların da neredeyse Rus askerleri kadar uygun bir şekilde kaçtığını belirttim" diye konuştu.