Rusya'nın yasa dışı ilhak adımı için dev kutlama

Rusya'nın yasa dışı ilhak adımı için dev kutlama

Rusya'nın işgal altındaki dört Ukrayna bölgesini ilhak etmesinden sonra başkent Moskova, Kırım Yarımadası ve ilhak edilen bölgelerde kutlamalar yapıldı. Uluslararası kamuoyunun meşru kabul etmediği hamleyi destekleyen binlerce kişi meydanlara akın etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir tarafta yıkım ve bitmek bilmeyen savaş, diğer tarafta şen şakrak kalabalıklar. İşte Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin iki yüzü...

Rus ordusu Ukrayna'da üst üste yenilgiye uğrarken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve işgal altındaki bölgelere atadığı liderler, Moskova'daki Kızıl Meydan'da kurulan dev bir sahneye çıktı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini destekleyen on binlerce kişiyle birlikte yasa dışı ilhakı kutladı. Moskova'daki kutlamalara katılan Ruslar, Ukrayna'ya ait dört bölgenin "anavatana döndüğünü" söyledi.

İlhak edilen Luhansk ve Donetsk bölgelerinde de kutlama yapıldı. 2014'te fiilen bağımsızlık ilan eden ve kendilerine "Halk Cumhuriyetleri" adını veren ayrılıkçılar, "8 yıldır bu günü bekliyorduk" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Putin'in hamlesi, 2014'te ilhak edilen Kırım Yarımadası'nda da kutlandı. Liman şehri Sevastopol'de toplanan kalabalık içinde "Sovyetler Birliği" vurgusu yapanlar oldu.

Rusya'nın Ukrayna topraklarının yüzde 15'ine tekabul eden dört bölgeyi ilhak etmesi, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana yaşanan en büyük gelişmelerden biri olarak kabul ediliyor.