Uzman isimden çarpıcı Putin analizi: Şakası yok!

Uzman isimden çarpıcı Putin analizi: Şakası yok!

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün ülkesinde kısmi seferberlik ilan etti. Ve o açıklamasının öne çıkan en önemli sözlerinden biri "Elimizdeki tüm silahları kullanırız, bu bir blöf değil" oldu. Bu bir nükleer silah tehdidi miydi? Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Mesut Hakkı Caşın, CNN TÜRK canlı yayınında Büşra Arslantaş'a değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın'ın açıklamaları: 

"İLK İŞARET FİŞEĞİNİ 2008'DE YAKTI"

Sayın Putin beni Rusya'ya çağırdığında toplantıda açıklamayı yapmıştım. Bütün NATO müttefiki subayları ve akademisyenleri de vardı. Dedim ki 'Rusya çok büyük bir süper güç. Bir süper gücü eğer siz çok fazla sıkıştırırsanız bu durumda uluslararası hukuku askıya alır ve kuvvet kullanmak zorunda kalır.' Şimdi Rusya bunu gösterdi. 2008'de Gürcistan'a ilk ateşi yaktı. Bana göre bu işaret fişeğiydi. 2014'te Kırım ve Donbass'ı aldı. Bugün gelinen noktada ben Zelenski'nin görüşüne katılmıyorum. Putin akıllı bir devlet adamı, iyi bir asker, iyi bir politikacı ve Batı'yı çok iyi tanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"RUSLAR BLÖF YAPMAZ"

İki denklem var. Bunlardan bir tanesi Rusya'nın, Batı'nın bu misillemesini kendisine tehdit ve parçalanma unsuru görüyor ve Sayın Putin Doğu Almanya'da bir casusluk görevini yaparken nasıl birkaç gün içerisinde nasıl Sovyetler Birliği'nin çözüldüğü gördü. Nasıl Türklerde Sevr sendromu varsa Ruslarda da bu var. Şimdi baktığımız zaman ben Sayın Putin'in ve Kremlin'in şaka yapmadığını, blöf yapmadığını biliyorum. Çünkü Ruslar blöf yapmaz. Söyleyeceğini baştan söyler. Bu çok ciddi bir hadise.

TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

İkinci husus bu Türkiye'yi nasıl etkileyecek? Beni ilgilendiren bu. Şimdi Türkiye tahıl koridorunu açmış, ondan sonra tarafları bir şekilde Antalya'da bir araya getirmiş, bu İstanbul'da devam etmiş. Fakat şunu söyleyebilirim. Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Ve buradan da Yunanistan'ın ne kadar kalleşçe hareket ettiğini gösteriyor. Şimdi ne alakası var? Bu senaryoya karşı NATO Hava Kuvvetleri uçakları tatbikat yapıyorlar. Nükleer görev var uçakta. Ve Türk uçakları ona himaye yapıyor. Yunan uçakları bize kilit atıyor. Bu Yunanistan'ın da ne kadar kalleş bir devlet olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla bütün bunları masaya koyduğumuzda Türkiye Rusya'yı, ABD'yi NATO'yu hepsini bir araya koyduk. Son söyleyecekleri Sayın Cumhurbaşkanı söyledi. Eğer ABD bize F-16'ları vermediği taktirde Türkiye başka modlara geçecektir. Bu Türkiye'yi Rusya'ya karşı itelemek mi, NATO'dan kopar mı bunu artık Brüksel ve ABD düşünsün diye düşünüyorum.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
New York Times'tan Erdoğan övgüsü

New York Times'tan Erdoğan övgüsü