Rusya'da neler oluyor? Türk gazeteci anlattı

Video: Rusya'da neler oluyor? Türk gazeteci anlattı

Rusya'da tutuklu bulunan muhalif lider Aleksey Navalny'nin serbest bırakılmasını isteyen on binlerce kişi hafta sonu sokaklara döküldü. Rus polisi eylemcilere sert müdahalelerde bulundu. Navalny'nin eşi dahil 3 binden fazla eylemci gözaltına alındı. Peki, Rusya'yı sarsan eylemlerde son durum nedir? Gösteriler sonrası Moskova'nın gündemi ne? Gazeteci Siyamend Kaçmaz, CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.

Siyamend Kaçmaz'ın açıklamaları şöyle: 

17 Ocak tarihinde tedavi görmek için gittiği Almanya'da Moskova'ya döndüğünde gözaltına alınarak 30 gün tutuklanmasına karar verilen muhalif aktivist Navalny, serbest bırakılması için başta Moskova olmak üzere Rusya'nın birçok şehrinde cumartesi günü gösteriler gerçekleştirildi. En büyük kalabalığın da başkent Moskova'da olduğu belirtildi. Ve yaklaşık 4 bin kişinin Moskova'da gösteriye katıldığı ifade edildi. Ancak bazı kaynaklar bunun 10 bin kişi olduğunu yazdı. 

Rus yönetimi eylemi daha önce yaptığı açıklamalarda yasadışı ve izinsiz olarak tanımladığını belirtmişti. Gösterici sokağa çıktığı andan itibaren de polis engellemesi ile karşılaştı. Birçok kişi de gözaltına alındı ki rakamın 3 bini aşkın olduğu belirtiliyor. Bunların içerisinde Navalny'nin eşi de vardı. Ancak sonrasında idari para cezası ile serbest bırakıldığı açıklandı. Olayda en çok gözaltı yine Moskova'da yaşandı. Bin 300'ün üzerinde kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gösterilerde çok sayıda okul öğrencisinin olması yine dikkatlerden kaçmadı ve gözaltına alınan birçok öğrenci de ailelerin gelmesiyle serbest bırakıldığı belirtildi. Bazıları için de dava açıldığı bildirildi. Gözaltına alınanlar ile ilgili işlemler sürüyor. 

Putin'e rakip olarak gösterilen Navalny ile ilgili Rusya Devlet Başkanı bugüne kadar hiçbir açıklama yapmadı. Kremlin ona karşı sanki yokmuş gibi davranıyor. Muhalefet ve diğer siyasi partilerden de Navalny'e pek destek veriliyor denilemez. Zaten Navalny'nin herhangi bir siyasi partisi de yok. Daha çok sosyal medya üzerinden insanları örgütleyerek hareket ediyor. Ancak Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus basınına bir açıklamada bulundu. "Sokağa çıkan büyük kalabalıklar var deniliyor ama seçimlerde Putin'e oy verenler ile karşılaştırıldığında o kadar çok olmadığını görürsünüz" yorumunu yaptı. 

Bir de biliyorsunuz Navalny tutuklandıktan sonra Putin'in Sarayı isimli bir video yayınladı, 50 milyonun üzerinde kişi tarafından izlendi. Bununla da ilgili bir açıklama yaptı Peskov. Böyle bir şeyin olmadığını ve sözde sarayla ilgili bilgilerin yalan ve sahte görüntülerden oluştuğunu söyledi.

Bu arada cumartesi günü ABD ve Rusya ile karşı karşıya getiren bir gerginlik yaşandı. Çünkü ABD'nin Moskova Büyükelçiliği sosyal medya hesabı üzerinden ülkede yapılacak protestoların, gösterilerin saat ve yerlerini paylaşarak vatandaşlarından dikkatli olmalarını istediğini gösteren bir paylaşımda bulundu. İşte bu paylaşım Rusya'dan büyük tepki aldı. Ve yapılan paylaşımda adres ile saat belirtilmesi protestolara destek verdiği şeklinde yorumlandı. Rus yetkililer, ABD'nin bu tür paylaşımlarla diplomatik normları çiğnediği belirtti. 'ABD'nin büyükelçiliği Rusya'nın iç işlerine müdahale ediyor' şeklinde yorumlandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS