Rusya'dan "küresel ısınma" planı

Video: Rusya'dan "küresel ısınma" planı

Gezegeni tehdit eden iklim değişikliği Rusya’nın da gündeminde. Moskova, ekonomi ve nüfusunu iklim değişikliğine uyumlu hale getirmeye yönelik bir eylem planı açıkladı. Plan, sıcaklık artışının "avantajlarından yararlanmayı" da içeriyor.

Rusya ekonomi ve nüfusunu iklim değişikliğine uyumlu hale getirmeye yönelik 30 maddelik bir eylem planı açıklandı. Hükümetin internet sitesinde hafta sonunda yayımlanan eylem planında iklim değişikliğinin Rusya’nın sosyoekonomik kalkınması, insan yaşamı, sağlık ve sanayisinde ciddi bir etki yarattığı kabul ediliyor.


Planın iki yıllık ilk aşaması, yeni barajlar inşa edilmesini, kuraklığa dayanıklı ürünlere geçilmesini, bir felaket durumunda aşı ve tahliye operasyonları için hazırlık yapılmasını öngörüyor.

Planda, iklim değişikliğinin kamu sağlığına risk oluşturduğu, donmuş toprak tabakalarını tehdit ettiği, doğal felaket ve enfeksiyon olasılığını artırdığı belirtiliyor. Ve küresel ısınma nedeniyle bazı canlı türlerinin yok olabileceği vurgulanıyor.

Plan, sıcaklık artışının "avantajlarından yararlanmayı" da içeriyor. İklim değişikliğinin olası "olumlu" etkileri arasında soğuk bölgelerde enerji tüketiminin azalması, tarıma elverişli alanların genişlemesi ve Kuzey Buz Denizi’nde seyrüsefer imkanlarının artması sayılıyor.

Rusya, topraklarının önemli bir kısmının Kutup Bölgesi'nde bulunması ve donmuş toprak tabakaları üzerinde inşa edilmiş altyapısı dolayısıyla iklim değişikliğinden en fazla etkilenebilecek ülkeler arasında.

Moskova, küresel sıcaklık artışının sınırlanmasına yönelik Paris İklim Anlaşması’nı geçen Eylül’de kabul etmiş ve ABD’nin bu anlaşmadan çekilmesini eleştirmişti. 2019 yılı da, Rusya’da kayıtların tutulmaya başlandığı 1891'den bu yana en sıcak geçen yıl olmuştu. Ülkede şu anki havanın mevsim normallerinin 16 derece üstünde olduğu belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS