Rusya'dan nükleer füze simülasyonu

Rusya'dan nükleer füze simülasyonu

Rusya'nın Ukrayna savaşıyla birlikte nükleer tehdidi devam ediyor. Rusya'nın 9 Mayıs’ta daha güçlü bir saldırı yapacağı söylentisi gölgesinde Moskova yönetimi Polonya ve Litvanya arasında kalan toprağı Kaliningrad'da nükleer füze tatbikatı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Moskova yönetimi bu sefer Polonya ve Litvanya arasında bulunan Kaliningrad'da taktik nükleer füzelerle fırlatma simülasyonu gerçekleştirildi. Fırlatma simülasyonu, nükleer başlık taşıyabilen 20 adet İskender-M füze rampasıyla yapıldı.

Rusya Baltık Donanması tarafından yapılan açıklamada "Topraklarımıza olası nükleer saldırı durumunda bizim vereceğimiz benzer yanıtı prova etme amacı taşıyor." denildi.

Donanma, füzelerle düşman için önemli noktaların vurulmasının test edildiğini söyledi. Fırlatılışın ardından 100'ü aşkın Rus askerinin olası misilleme saldırısına karşı konum değiştirme tatbikatı yaptığı aktarıldı.

İskender-M füzelerine hem klasik hem de nükleer başlıklar eklenebiliyor. 2016'da modernizasyonu yapılan füzelerin menziliyse 500 kilometreye kadar çıkıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca Rusya, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olması durumunda Kaliningrad'a nükleer silah ve füze konuşlandırabileceği uyarısında bulunmuştu.