Rusya'yı sarsan o suikastın şifreleri: Suikast Dugin'e, mesaj Putin’e mi?

Rusya'yı sarsan o suikastın şifreleri: Suikast Dugin'e, mesaj Putin’e mi?

Uluslararası kamuoyu tarafından "Putin’in beyni" olarak tanınan Siyaset Bilimci Alexander Dugin'in kızının aracına düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirmesinin yankıları sürüyor. Peki suikastla ilgili yeni ayrıntılar ne kadar gerçekçi? Cinayeti işleyen gerçekten Ukraynalı bir kadın mı? Rusya’nın açıklamaları ne anlama geliyor? Detayları, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, “Amerika ve İngiltere enerji ve tahıl krizini çözemedikleri için Türkiye'nin buradaki aktif konumunu sabote etmek istemiş olabilirler. Zelenski 26 Ağustos'ta büyük bir saldırı bekliyor. Savaşın önümüzdeki dönemde daha da şiddetleneceği beklentisi var.” ifadelerini kullandı. 

ABD’den Ukrayna'nın Ruslara yönelik kapsamlı vize yasağı talebine ret

ABD’den Ukrayna'nın Ruslara yönelik kapsamlı vize yasağı talebine ret

Rusya'da Putin ile yakınlığıyla tanınan siyaset bilimci Alexander Dugin'in kızının öldürülmesinin yankıları sürüyor. Rusya saldırının arkasındaki ismi açıklarken Moskova'da Dugina için seremoni düzenlendi. Rusya günlerdir Moskova bölgesinde meydana gelen suikastı konuşuyor. Rus siyaset bilimci Alexander Dugin'in kızı Darya Dugina, cumartesi gecesi seyahat ettiği otomobilin Moskova bölgesinde patlaması sonucu hayatını kaybetti. Rusya bunun bir saldırı olduğunu ve arkasında Ukrayna'nın olduğunu açıkladı ve saldırının arkasındaki ismin görüntülerini yayınladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SUİKAST GÖZLERİNİN ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİ

Dün, suikastın gözlerinin önünde gerçekleştiğini söyleyen Dugin, kızına son görevini yerine getirdi. Darya Dugina için düzenlenen seremoniye katılan Dugin bir başına tabutun yanında oturdu ve kimseyle konuşmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Ukrayna işgalinin manevi babası' olarak tanımlanan Dugin dün yaptığı açıklamada şu ifadeler yer vermişti; 'Hepimizin bildiği gibi Ukrayna rejimi Moskova'daki gelenek festivali dönüşünde kızımı gözlerimin önünde vahşi bir patlamada öldürdü. O, derin fikirlerinde her zaman saygılı ve ölçülüydü. Rusya düşmanları onu sinsice öldürdü.'

'Böyle dayanılmaz darbeler bizleri, halkımızı kıramayacak' diyen Dugin sözlerine şöyle devam etmişti; 'En iyi ve en savunmasızlarımıza karşı kanlı terör saldırılarıyla irademizi kırmak istediler. Bunu başaramayacaklar.'

SALDIRIYI ÜSTLENİP, MANİFESTO YAYINLADILAR

Suikasttan saatler sonra eski Rus vekilden gündeme bomba gibi düşen bir iddia geldi. İlya Ponomaryov saldırının arkasındaki ismi açıkladı. Ponomaryov, 'Bu eylem (Dugina'nın öldürülmesi), Ulusal Cumhuriyet Ordusu tarafından gerçekleştirildi' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna medya kuruluşu Pravda ise Ulusal Cumhuriyet Ordusu'nun manifestosunu yayınladı. Manifesto, 'Rusya halklarının savaş çığırtkanlarını, soyguncularını ve zalimlerini yasadışı ilan ettiğini' belirtiyor.

Dugin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin mimarı ya da 'manevi babası' olarak gösteriliyor. Aşırı sağcı bir Rus yazar ve ideolog olan Dugin'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu iddia ediliyor ve sıklıkla 'Putin'in Beyni' olarak tanımlanıyor.

Japonya eski Başbakanı'nın öldürülmesi şimdi de Dugin'in kızının öldürülmesi siyasi suikastların artacağı endişesine yol açıyor. Önümüzdeki dönemde benzer suikastlar olabilir. Acaba birileri savaşı uzatmak mı istiyor? Amerika ve İngiltere enerji ve tahıl krizini çözemedikleri için Türkiye'nin buradaki aktif konumunu sabote etmek istemiş olabilirler.