Savaş siber uzayda da sürüyor

Savaş siber uzayda da sürüyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Rusya-Ukrayna savaşı yalnızca sahada tank, top, tüfek veya uçakla yürütülmüyor. Sanal ortamda gerçekleştirilen siber saldırılar da dikkat çekici boyuta ulaştı. Rusya'nın Ukrayna'nın askeri ve devlet kurumlarına yönelik siber saldırıları yüzde 196 artarken, Ukrayna'nın ise Rusya'daki askeri ve kritik altyapı hedeflerine saldırmak için siber güvenlik uzmanlarından bir ordu oluşturduğu ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

RUSYA'NIN UKRAYNA'YA SİBER SALDIRILARI %196 ARTTI

Türkiye'nin en büyük savunma firmalarından STM'ye bağlı teknolojik düşünme merkezi, Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili önemli bir çalışmaya imza attı. 2022 yılının ilk çeyreğini kapsayan siber güvenlik raporunda, Ukrayna-Rusya savaşındaki siber operasyonlar mercek altına alındı. Rapora göre, Rusya 24 Şubat'ta Ukrayna'da başlattığı işgalin ilk günlerinde Ukrayna askeri ve devlet kurumlarına yönelik çevrimiçi saldırılarını yüzde 196 artırdı. Rus askeri istihbaratı 2022 şubat ayı başlarında Ukrayna'ya ait internet sitelerine karşı siber saldırı başlattı. Bu saldırılarla Ukrayna'nın bankacılık ve savunma siteleri hedef alındı. Ayrıca Ukrayna Savunma Bakanlığı'na ait internet siteleri de yoğun bir saldırıya maruz kaldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'nın siber saldırıları bunlarla da sınırlı değil. Ukrayna yetkilileri, Belarus devlet destekli bir hacker grubunun toplu bir kimlik avı saldırısı başlattığını ve Ukraynalı askerlerin e-posta hesaplarının çalışmaya çalışıldığını duyurdu.

UKRAYNA'DAN KARŞI ATAK

Rusya'nın siber saldırılarına karşılık olarak Ukrayna uluslararası duyarlılığı harekete geçirmeye ve Rusya'daki askeri ve kritik altyapı hedeflerine saldırmak için harekete geçti. Siber güvenlik uzmanlarından oluşan bir ordu oluşturmaya başladı. Bu kapsamda Rus devletine ait televizyon kanallarına, bankalara, elektrik ve demiryolu sistemlerine yönelik saldırılar düzenlendi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber