Schröder AB’nin kara listesinde

Schröder AB’nin kara listesinde

Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröeder'e, Rus Oligarklar gibi yaptırım uygulanacak. Avrupa parlamentosunda yapılan oylamayla Şröder, Rus şirketleri ve politikacılarıyla bağlantılarını kesmediği gerekçesiyle kara listeye alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröeder, Rus Oligarklara uygulanan yaptırım listesine alındı. Avrupa Parlamentosu, Eski Alman Başbakan için Brüksel’de oylama yaptı. Gerard Schröeder Rusya ile yakı bağları nedeniyle yaptırım listesine konuldu.

Yapılan oylama, Rus şirketleriyle, politikacılar bağları olan Avrupalı üyeleri kapsıyordu. 78 yaşındaki Schröeder, Almanya başbakanlığını bıraktıktan sonra Rusya devlet enerji Yirketi Rosneft'in denetim kurulu başkanıydı. Alman siyasetçi ayrıca kuzey akım 1 ve 2 projelerinde de yer almıştı.

Almanya’da federal meclisi de, Rusya’ya verdiği destek nedeniyle Schröder’e tanınan bazı imtiyazları geri aldı. Buna göre Schröder'e emekli olduktan sonra tahsis edilen ofis kapatılacak ve buradaki çalışanlar da başka birimlere kaydırılacak.

Schröder'in sadece koruma masrafları devlet tarafından üstlenilecek. Eski başbakan, emekli maaşını almaya devam edecek.