None

Soçi'de kritik Erdoğan-Putin görüşmesi... Siyamend Kaçmaz aktardı

A A

29.09.2021 - 12:39 Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşecek. İkili görüşmede liderlerin önünde önemli konular var. Zirveyi yerinde takip eden Siyamend Kaçmaz Soçi'deki son durumu aktardı.

İşte Siyamend Kaçmaz'ın aktardıklarından satır başları:

Bütün dünyanın nefesini tutarak beklediği bir görüşme bu. Zira son dönemlerde İdlib'te çok ciddi bir gerginlik var ve tansiyon yükselmiş durumda. Birçok kişi de Erdoğan'la Putin'in yüz yüze görüşmesinden bir sonuç bekliyor. En azından tansiyonu düşürecek bir sonuç bekliyor.

Daha önce bunun sonuçlarını görmüştük. Hatırlarsanız 2019 daki Soçi mutabakatıyla birlikte o bölgede çok ciddi bir gerginlik olmuştu. O varılan mutabakat sonrasında bu gerginlik düşmüştü. Bugün böyle bir sonuç bekleniyor açıkçası. Çünkü orada çok önemli 2 aktör, Erdoğan ve Putin in varlığından bahsedebiliriz. Her görüşmede mutlaka bir sonuca ulaşıyorlar.

Biliyorsunuz bu görüşmeler Astana sürecinin devamı niteliğinde gerçekleşiyor ve üçlü görüşmede ruhani de bu görüşmeler içerisinde.

Fakat sonra 2019 daki Erdoğan, Putin görüşmesinden sonra bu Soçi mutabakatından sonra 2 ülke Rusya ve Türkiye tam olarak karşı karşıya geldiler ve orada sahadaki gidişatı belirleyen 2 taraf oldular. Bugün de böyle 1 sonuç bekliyorum.

Açıkçası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karantinadaydı. Bundan 15 gün önce kendini karantinaya almıştı. İlk defa bu karantinayı Cumhurbaşkanı Erdoğan için delmiş olacak. Bu ilk yüz yüze görüşmesi olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu saatlerde uçağın inmiş olması gerekiyor ve oradan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yazlık sarayına geçerek saat 13 itibarı ile görüşmeye başlayacaklar.

Görüşme tamamen basına kapalı olarak planlandı. Görüşme sonrasında da herhangi bir basın açıklaması yapılmaması öngörülüyor.

Ancak beklentiler özellikle masadaki en sıcak konunun ilk olması ve Rus basınından da gördüğümüz kadarıyla bu. S-400 konusu. Her ne kadar sadece Türkiye'de değil, Rusya'da da konuşuyor. Çünkü batının S-400 ler konusunda Türkiye'yi kıskaca alması ve yaptırımla tehdit etmesi, Rus basınında çok geniş yer buluyor.