Somali'den Türkiye'ye "petrol arayın" daveti

Video: Somali'den Türkiye'ye "petrol arayın" daveti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kritik Libya zirvesi sonrası açıklamalarında Somali ayrıntısı dikkat çekti. Erdoğan, Libya'dan sonra Somali'den teklif geldiğini söyledi. "Bizim denizlerimizde petrol var. Buralarda bu çalışmayı yapabilirsiniz dediler" ifadelerini kullandı.

Ankara, Libya'dan sonra Somali'de kritik bir adım atabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali Berlin dönüşü verdi. Türkiye, Somali açıklarında petrol arayabilir.


Erdoğan, Türk gazetecilere açıklama yaptı. Somali'nin Türkiye'ye "denizlerimizde petrol arayın" davetinde bulunduğunu açıkladı. "Şu anda bize mesela Somali'den teklif var. 'Bizim denizlerimizde petrol var. Libya’da bu çalışmayı yapıyorsunuz ama bizim buralarda da bu çalışmayı yapabilirsiniz' diyorlar. Bunlar bizim için de çok önemli. Dolayısıyla burada yapacağımız çalışmalarda bizim oralarda da atacağımız adımlar olacaktır" dedi.


Erdoğan geçmişten örnekler verdi. "Ne sondaj gemimiz ne sismik araştırma gemimiz vardı" dedi ve ekledi:


"Adamlar Karadeniz'de petrol var diye böyle bir teklifle bize geliyorlardı. Yüzde 50, yüzde 50. Bulursak yüzde 50 onlar alacaklar, yüzde 50 de bize verecekler, fakat bulamadılar. Keşke bulsalardı da oradan bu işe başlasaydık ama ne oldu, şimdi bizi de ev sahibi yaptılar. Bizim şimdi iki tane sondaj gemimiz oldu. İki tane de sismik araştırma gemimiz oldu. Dünya da sürekli bu gemileri bizden kira olarak istiyor."


Erdoğan, İtalya ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. "Mutabakat çerçevesinde Libya açıklarında sondaj çalışmalarını da yapabileceğiz" açıklaması yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS