None

Son Dakika: ABD kaptanları kara listeye aldı | Video

A A

25.06.2020 - 12:02

ABD yönetimi, Venezuela'ya akaryakıt taşıyan 5 İran tankerinin kaptanlarına yönelik yaptırım kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, açıklamasında "Karakas ve Tahran'daki haydut rejimler birleşti" ifadesini kullandı.

İran ve Venezuela'nın işbirliği ABD'ye yaptırım kararı aldırdı. Karar, İran'ın Venezuela'ya gönderdiği 5 petrol tankerinin kaptanlarını ilgilendiriyor.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Venezuela'ya akaryakıt taşıyan İran İslam Cumhuriyeti nakliye hatları ve ulusal İran tankeri şirketine ait 5 tankerin kaptanları hakkında harekete geçildiği bildirildi. Kaptanların yaptırım listesine alındığı açıkladı.

Açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in görüşlerine de yer verildi. Mnuchin, bakanlığın İran'ın ABD yaptırımlarından kaçma girişimlerini destekleyen herkesi hedef alacağını söyledi. "İran rejiminin Venezuela'daki otoriter ve yozlaşmış rejime desteği kabul edilemez" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da konuya ilişkin açıklama yaptı. Pompeo, "Karakas ve Tahran'daki haydut rejimler birleşti" ifadesini kullandı. Venezuela'nın sorunlarının çözümünün demokratik bir yapıya geçiş olduğunu belirtti.

Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ama yaptırımlar ve kriz nedeniyle bu refinerileri etkin çalıştıramıyor. ABD'nin ağır yaptırımlar uyguladığı İran ise ürettiği petrolü satmakta zorlanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, ülkede yaşanan benzin sıkıntısını önlemek için İran'dan yardım istemişti. ABD'nin itirazlarına rağmen İran nisan ayında toplamda yaklaşık 1,5 milyon varil akaryakıt taşıyan 5 tankeri Venezuela'ya gönderdi.