Son dakika... ABD'de 1814'ten sonra ilk baskın | Video

Video: Son dakika... ABD'de 1814'ten sonra ilk baskın | Video

ABD Kongresi'ne yapılan baskın, akıllara tarihteki benzer bir olayı getirdi. ABD kongre binası, 1814'te işgalci İngiliz birlikleri kongre binası ve Beyaz Sarayı ateşe vermişti. İşte tarihteki o baskının ayrıntıları...

ABD kongre binası, 206 yıl önce de bir işgale tanık olmuştu. ABD'de seçim sonuçlarının tescillenmesi için yapılan kongre toplantısına yapılan baskın, akıllara 1814 yılındaki o işgali getirdi.

Kongre, savaş hali dışında ilk kez böyle bir işgalle karşı karşıya kaldı. ABD'nin 1812-1814 arasında İngilizlerle yaptığı savaş sırasında başkent Washington işgale uğramıştı. İşgalci İngiliz Birlikleri, kongrenin bulunduğu Capitol Hill binasını, başkanın rezidansı Beyaz Saray'ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti. Çıkan yangında başkentteki tüm kamu binaları yanarak yok olurken, yağmur kongre binasını kül olmaktan kurtarmıştı. Yangın en çok binanın ahşap döşemelerle kaplı ve kongre kütüphanesine ait kitapların, el yazmalarının bulunduğu Senato kanadına hasar vermişti. Alevler, senato salonunun görkemli mermer sütunlarını kirece çevirmişti.

Bina harap olmasına rağmen yasama faaliyeti aksamadan devam etti. Dönemin başkanı James Madison, kongrenin geçici olarak Blodgett's Oteli'nde toplanmasına karar verdi. Ardından kongre, 1819'da "Tuğla Capitol" adı verilen tuğladan yapılan bir binada geçici olarak ikamet etti. Sonunda büyük bir inşa projesinin ardından eski Senato ve Temsilciler Meclisi salonları yeniden inşa edildi. Ve kongre aynı yerde hizmete devam etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS