Son Dakika: Avrupa'da ikinci dalga endişesi | Video

Video: Son Dakika: Avrupa'da ikinci dalga endişesi | Video

Tedbirlerin gevşemesi ve turizm sezonunun açılması ile birlikte Avrupa’da yeni tip koronavirüs vakaları yeniden artışa geçti. Çok sayıda ülke ikinci dalga ihtimali ile karşı karşıya.

Avrupa’da vakalar artıyor, ikinci dalga paniği yaşanıyor. İspanya salgın başladığında en ağır etkilenen ülkelerden biriydi. Haftalarca süren karantinanın ardından mayıs ayı itibarıyla tedbirler bir bir gevşetilmişti. Ülke şimdi yeniden kritik aşamaya geldi. Son bir haftanın günlük vaka sayısı ortalamasının 4 bin 923 olarak kaydedildiği belirtildi. Bu ortalama İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın toplamından bile fazla.

Fransa'da da günlük vaka sayıları tırmanışta. Önceki 3 hafta boyunca binlerde seyreden veriler bu hafta katlanarak 2 bine çıktı. Fransa başbakanı Jean Castex vakaların "Fransa’nın son iki haftadır yanlış yola girmesinden kaynaklandığını" söyledi. Salgının kontrol altında tutulamayacak bir noktaya gelebileceği uyarısında bulunan Castex ayrıca yerel yönetimlerden maske takma zorunluluğunu yaygınlaştırmalarını istedi.

Fransa'da ülke genelinde toplu taşıma araçlarıyla devlet daireleri ve mağazalar gibi kapalı alanlarda maske takmak zorunlu. Bazı belediyeler, belli yerler için dışarıda da maske takma zorunluğu getirdi. Bunlar arasında başkent Paris’teki turistik mekanlar ve Sen Nehri’nin kıyıları da var. Almanya'da da günlük vaka sayısında rekor kırıldı. 24 saat içinde bin 226 yeni vaka kaydedildi. Bu son 3 ayın en yüksek verisi olarak kayıtlara geçti. Alman yetkilileri asıl endişelendirense vakaların öncekilerin aksine geniş kitlelerde değil; küçük gruplar arasında görülmesi. Bu, salgını kontrol altına almayı zorlaştırıyor. Ülkede okulların açılması da endişeleri artırıyor.

Belçika'nın başkenti Brüksel’de de, daha önce bulaşma sayılarının haftalık ortalamasının 100 bin kişide 50'nin üzerine çıkması halinde kentin tamamında maske kullanımının zorunlu olacağını açıklamıştı. Korkulan oldu, kentte bu sayı aşıldı ve maske mecburiyeti başladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS