Son dakika! Azerbaycan Ermenistan geriliminde Rusya faktörü

Video: Son dakika! Azerbaycan Ermenistan geriliminde Rusya faktörü

Pazar sabaha karşı Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma son dakika olarak dünya gündemine bomba gibi düştü. Tansiyon hala çok yüksek. Bu gerilimde Rusya hangi noktada duruyor? Çatışmayı Rusya mı tetikledi? Rusya'nın nabzını en iyi tutan isimlerden gazeteci Siyament Kaçmaz CNN TÜRK canlı yayında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Dün yaşanan Azerbaycan - Ermenistan gerilimi sonrası gözler otomatikman Rusya tarafına çevrildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı dün ciddi bir mesai harcadı. Lavrov hem Azerbaycan hem de Ermenistan Dışişleri Bakanı ile ayrı ayrı telefonla görüştü. Ardından Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptı. Ardından da Rusya Devlet Başkanı Putin, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile bir telefon görüşmesi yaptı. Rusya burada da tavrını bir kez daha çatışmadan yana değil de diyalogdan yana koyduğunu açıkladı. Yaşanan gerilimden endişe duyduğunu açıklayan Rusya askeri adımların durdurulması gerektiğini en üst seviyede açıklamış oldu. Bölgedeki bir diğer isim Kadirov da kanın durması çağrısında bulundu. Kafkasya'ya barışı getirme çağrısında bulundu.

Ermenistan'ın bu çıkışının arkasında Rusya olabilir mi diye çok konuşuldu. Uzun yıllardır Rusya'dayım. Rusya'nın ajandasında bazı planları var. Ama an itibariyle Rusya'nın orada bu çatışmayı maruz görecek bir sebebinin olmadığını görüyorum. Rusya bir yandan Kırım yüzünden batının yaptırımlarıyla uğraşıyor. Öbür yandan Suriye ve Libya ile uğraşıyor. Ukrayna ve Belarus ile uğraşıyor. Bu nedenle Rusya'nın bölgedeki alevlenmeyi arzulayacağını zannetmiyorum. Dünkü Putin-Paşinyan telefon görüşmesinin satır aralarına baktığımızda da bunu net olarak görebiliyoruz. Ermenistan tarafının inisiyatifi ile gerçekleşmişti görüşme. Rusya içinde bulunduğumuz gün itibariyle bu durumu arzulayacak konumda değil. Bir çok cephede uğraş içinde. Özellikle Kafkasya'daki durum stabil durumdayken yeniden alevlenmesini isteyecek son ülkelerden birisi.

Rusya, kendine yönelik güvenlik riskleri ortaya çıkmadıkça bu olarak müdahil olma taraftarı değil. Tarafların bir an önce ateşkesi sağlayıp çözüm masasına oturmalarını bekliyor. Öte yandan Rusya ülkesindeki Azeri ve Ermeniler'in karşı karşıya gelmemesi için yoğun çaba sarf ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS