Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşecek | Video

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşecek | Video

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşecek. Türkiye, Rusya ve İran liderleri, Suriye'deki son durumu masaya yatıracak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Astana Zirvesi sanal ortamda yapılacak. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, videokonferans yoluyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geliyor.

Dönüşümlü olarak Türkiye, Rusya ve İran'da gerçekleştirilen zirve için sıra İran'daydı ancak salgın nedeniyle zirve ertelenmişti. Zirvenin salgının seyrine göre ağustos ayı içerisinde yüz yüze olma ihtimali konuşulurken salgında her üç ülkede de istenen vaka düşüşünün elde edilememesi nedeniyle salgının sanal ortamda yapılmasına karar verildi.

Astana Zirvesi'nin gündeminde Suriye sahasındaki son durum olacak. İdlib özelindeki gelişmeler ele alınacak. 5 Mart tarihinde Türkiye ve Rusya arasında Moskova'da imzalanan mutabakat muhtırası ile İdlib'de çatışmalara son verilmiş ve iki ülke askerleri ortak devriyelere başlamıştı. İdlib'de kurulacak güvenli koridordan radikal örgütlerin temizlenmesi konusunda da taraflar beraber çalışacaktı. Astana Zirvesi'nde İdlib'deki durum masaya gelecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zirvede Suriye'de Esad rejimi ve muhalifler arasında devam eden anayasa görüşmeleri de ele alınacak. 3. tur görüşmeler salgın nedeniyle ertelenmişti. BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen salgın izin verirse tarafların 3. tur görüşmelere Cenevre'de başlamaya hazır olduğunu vurgulamıştı. Ankara ise Esad rejiminin rasyonel olmayan talepleri nedeniyle anayasa görüşmelerinde istenen ivmenin elde edilemediğini savunuyor. Liderler anayasa sürecini de değerlendirecek.

Zirvenin bir gündem maddesi de Suriye'deki siyasi geçiş süreci olacak. Siyasi süreç tüm yönleriyle ele alınacak. Suriye'de Suriye Ulusal Kürt Konseyi ile terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD arasındaki diyalog girişimleri de Astana Zirvesi'nde gündeme gelecek bir başka başlık.