Son Dakika: Dağlık Karabağ'daki çatışmalar | Video

Video: Son Dakika: Dağlık Karabağ'daki çatışmalar | Video

Ermenistan ve Azerbaycan arasında, Kafkasya'nın güneyindeki dağlık Karabağ bölgesinde pazar günü başlayan çatışmalar sürerken,, ingiltere'de yayımlanan Times Gazetesi dikkat çeken bir iddia ortaya attı. Gazete, "ermenistan'ın, azerbaycan'a karşı rusya'dan müdahele etmesini isteyebileceğini" yazdı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar daha büyük bir savaşa yol açabilir mi? Herkesin aklındaki soru bu. Tartışmalar sürerken İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times, Dağlık Karabağ bölgesinde giderek yoğunlaşan çatışmalar karşısında "ermenistan'ın Türkiye’nin desteklediği Azerbaycan’a karşı Rusya’nın müdahale etmesini isteme ihtimalinin gündeme geldiğini" yazdı.

Haberde "Azerbaycan’ı hem müzakere masasında hem cephede destekleyeceğini ilan eden NATO üyesi Türkiye, güçlerinin çatışmalara doğrudan karıştığını reddediyor" ifadesine yer verildi. Ermenistan'ın Rusya’nın önderliğindeki, eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri’nden oluşan kolektif güvenlik antlaşması örgütü üyesi olduğuna dikkat çekildi.

Times, Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan'ın Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin ile görüştüğünü hatırlattı. Paşinyan'ın ülkesinin silahlı güçlerinin Dağlık Karabağ’ı savunma kabiliyetine sahip olduğunu söylemesine karşın, çatışmalar daha da şiddetlenirse kolektif güvenlik antlaşması Örgütü’nden yardım isteyebileceğini belirttiğini aktardı.

Gazete Paşinyan'ın "isteğin ne zaman yapılabileceğini söylemek zor. Duruma ve genel siyasi bağlama göre, güvenliğimizi sağlayabilecek tüm olasılıkları görüşüyoruz" dediğini yazdı.

Times gazetesi, Kremlin'in Türkiye’yi "ateşe benzin dökmekle" suçladığını savundu. Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov'un, Rusya’nın olası askeri müdahalesi için Azerbaycan güçlerinin geçmesi gereken "kırmızıçizgiyi" söylemekten kaçındığını vurguladı.

Gazete, hem Paşinyan hem de ilham Aliyev'in barış görüşmeleri çağrılarını reddettiğine de dikkat çekti.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS