Son Dakika: Ermenistan sivilleri hedef alıyor | Video

Video: Son Dakika: Ermenistan sivilleri hedef alıyor | Video

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan sıcak çatışmalar beşinci gününde. Ermenistan güçleri, sivil yerleşim yerlerini hedef almaya devam ediyor... Ermenistan saldırılarında hayatını kaybeden Azerbaycanlı sivil sayısı 16'ya yükseldi. Rusya, Fransa, ABD’den ise her iki ülkeye de, "çatışmayı bırakın, masaya dönün" çağrısı geldi.

 

 

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar sürüyor, Ermenistan yine sivil yerleşim alanlarını hedef aldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermenistan’ın görüş iline füze attığını,  füzenin Cebrail-Fuzuli bölgesinde cepheye isabet ettiğini açıkladı. Bakanlık Ermenistan’a, Azerbaycan topraklarına yapılan saldırıyı derhal durdurma çağrısı yaptı, “Aksi takdirde misliyle karşılık verilecektir” uyarısında bulundu.

Azerbaycan ordusunun açıklamasına göre, Ermenistan, işgalci güçlerden kurtarılan Terter kentini de hedef aldı. Azerbaycan topçu birlikleri buna karşılık verdi, Ermenistan ağır zayiata uğradı.

Karşı saldırıda yaklaşık 200 tank ve zırhlı ara 228 top ve füze sistemi, 30 hava savunma sistemi, 6 komuta yönetim ve gözlem mıntıkası, 5 mühimmat deposu 110 otomobil ve 1 S-300 sistemi imha edildi.

Dünya liderlerinin de gözü, Azerbaycan Ermenistan hattında yaşananlarda. Rusya, ABD ve Fransa, Dağlık Karabağ krizine ilişkin ortak görüş belirtti. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Putin, Trump ve Macron, Azerbaycan ve Ermenistan’ın ön şartsız olarak barış görüşmelerine dönmesini istiyor” denildi. Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri ile görüşmeleri ardından, Trump ve Putin’le konuşacağını açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS