Son Dakika: Fransız uzman: Türkiye'ye emir veremezsiniz | Video

Video: Son Dakika: Fransız uzman: Türkiye'ye emir veremezsiniz | Video

Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler, son dönemde Doğu Akdeniz yüzünden daha da gerildi. Ancak son günlerde iki ülkeden diyalog çağrıları geliyor. AB'nin Brüksel'deki zirvesinden Türkiye'ye karşı bir karar çıkar mı? AB Uzmanı Didier Billion, CNN TÜRK Dış Haberler Şefi Cantürk Manav'a konuştu. Fransız uzman, "Türkiye'ye emir kabul edecek bir ülke gibi davranılamayacağını" söyledi. Bilyon, AB zirvesinden de Türkiye'ye yaptırım çıkmayacağını düşünüyor.

Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerilimi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Yunanistan'ı destekleyen ve Türkiye karşıtı tavırlarıyla, Türkiye-Fransa arasında krize dönüştü. AB Uzmanı Didier Billion, iki ülke arasında yaşananları CNN TÜRK'e değerlendirdi. "Türkiye ile Fransa önce Suriye, sonra Libya, ardından Doğu Akdeniz konularında karşı karşıya geldi. Sayın Macron, Yunanistan'a koşulsuz destek vererek ve Türkiye'nin bölgedeki iddialarına hiç bakmadan önemli bir Avrupa lideri olacağını düşünüyor. Aynı zamanda Akdeniz ve Ortadoğu'da yeni jeopolitik pozisyon alma adımları var. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, İsrail bir ortaklık üzerinde buluşuyor. Bu dört ülke tam Türkiye karşıtı bir çizgide. Tüm bunlar Türkiye ile Fransa arasındaki uyuşmazlıkların bölgesel ve jeopolitik bir açıklaması olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Hafta sonunda Macron, Türkçe tweetle diyalog çağrısı yaptı. Fransız uzmana göre bu ilerisi için olumlu bir adım. Billion, İki ülke arasındaki gerilim 2 hafta önce daha yüksekti. Çok temkinliyim ama bana taraflar gerilimi düşürmeyi istiyor gibi geliyor. Olması gereken de budur" ifadelerini kullandı.

Gözler, 24-25 Eylül'de. Masada Doğu Akdeniz krizi ve Türkiye'nin olacağı AB zirvesinde. Didier Billion, Türkiye'nin AB ülkeleri açısından önemine değindi, "Türkiye'nin jeopolitik, jeostratejik, demografik ve ekonomik açıdan çok önemli bir ülke olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Türkiye'ye birilerinin emirlerini kabul edecek bir ülke gibi davranılamaz. Türkiye ile diyalogda olmak lazım" dedi.

Fransız uzman o zirveden Türkiye’ye yaptırım çıkacağını düşünmediğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS