Son Dakika Haberi: "Aşı 2021'de hazır olabilir" Video

Video: Son Dakika Haberi: "Aşı 2021'de hazır olabilir" Video

Dünya sabırsızlıkla yeni tip koronavirüse karşı etkili ve güvenilir bir aşının geliştirilmesini beklerken Dünya Sağlık Örgütü tarih verdi. Örgütün sözcüsü, "ilk dozlar, 2021'in ortalarında kullanıma hazır olabilir." dedi.
 

Dünya Sağlık Örgütünün Sözcüsü Fadela Chaib yeni tip koronavirüse karşı yürütülen aşı çalışmaları ve dünya genelinde salgının gidişatına ilişkin soruları cevapladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 191 aşı adayını listelediğini, 10'u faz 3 denemelerinde olmak üzere 40 aşı adayının klinik denemelerinin devam ettiğini aktaran sözcü, "Adaylardan hangisinin gerçekten güvenli ve etkili olacağını henüz bilmiyoruz. Faz 3 sonuçlarından sonra bunun cevabını bulabileceğiz." diye konuştu.

Bu yaz faz 3 klinik denemeleri başlayan aşı adaylarının ilk sonuçlarını 2021 başında almayı beklediklerini hatırlattı.

"ilk dozlar, 2021'in ortalarında kullanıma hazır olabilir. Başlangıçta sınırlı miktarda aşı tedariki olacak ve bu dozların tüm ülkelerde öncelikle en yüksek enfeksiyon riskine sahip gruplara verilmesi çok önemli olacak. Güvenli ve etkili bir aşıya hala aylarca uzaktayız ve aşı dozlarının üretilmesi ve dağıtılması zaman alacak. Bulaşma zincirlerini kırmak ve salgını kontrol etmek için şu anda mevcut halk sağlığı önlemlerine devam etmeliyiz ve elimizdeki araçları kullanmalıyız." ifadelerini kullandı.
-
Küresel aşı ve aşılama birliği ise, dünya sağlık örgütü onaylı 1 doz koronavirüs aşısının düşük ve orta gelirli ülkelere 3 dolardan satılmasının planlandığını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS