Son Dakika Haberi! Doğu Akdeniz'de sıcak gelişme: Amerikan gazetesi ifşa etti! | Video

Video: Son Dakika Haberi! Doğu Akdeniz'de sıcak gelişme: Amerikan gazetesi ifşa etti! | Video

İngiliz Times gazetesi, Doğu Akdeniz geriliminde Birleşik Arap Emirliği'nde rolüne ilişkin bir haber yayınladı. Habere göre, Abu Dhabi yönetimi, bölgede kendini Yunanistan'ın yanında konumlandırdı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ile birlikte Girit Adası yakınlarında askeri tatbikatlara başladı. Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz geriliminde Abu Dhabi yönetimi Atina'nın yanında yerini aldı. Bu yorumlar, İngiliz Times gazetesinde yayınlanan bir makalede yer aldı. Gazeteye göre, Yunanistan ve BAE, ortak askeri tatbikatlarıyla bölgedeki doğalgaz rezervlerinin nasıl bölüşülmeye çalışıldığını gösterecek. Bölgedeki gerilimi izleyecek.

Tımes'a göre BAE, Girit'teki tatbikatlar için 4 adet F-16 savaş uçağı gönderdi. Yazıda Yunanistan'ın fırkateynleri ve F-16'larının da çevrede bulunduğu hatırlatıldı. Kıbrıs civarında ise Fransa'nın konuşlandığı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un bölgeye helikopter gemisi ve gemisavar füze taşıyabilen savaş uçakları gönderdiği vurgulandı. Yunanistan ve Türkiye'nin, bölgede birkaç kez doğrudan çatışmaya çok yaklaştığının altını çizdi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz yataklarına erişiminin Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve Mısır arasında varılan bir dizi anlaşmayla engellediği belirtildi.

Tımes'ın haberine göre Fransız enerji devi TOTAL, Doğu Akdeniz'deki doğal gazın çıkartılması için sözleşme imzalanan şirketlerden biriydi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS