Son Dakika Haberi: Fayiz es-Sarraç tarih verdi, görevi bırakıyor | Video

Video: Son Dakika Haberi: Fayiz es-Sarraç tarih verdi, görevi bırakıyor | Video

Libya Başbakanı Fayiz es-Sarraç, ülkede yeni bir başkanlık konseyi ve başbakan seçimi yapılması amacıyla ekim ayı sonunda görevi bırakacağını açıkladı.

"Diyalog komitesinin çalışmalarını tamamlaması ve sorumluluklarını devredeceği yeni bir başkanlık konseyi ve başbakanı seçmesi umuduyla, görevlerimi en geç ekim ayı sonuna kadar devretme konusundaki samimi arzumu beyan ediyorum." Libya Başbakanı Fayiz es-Sarraç, ekim ayı sonunda görevini bırakacağını bu sözlerle açıkladı.

Libya devlet televizyonundan halka seslenen Sarraç, Birleşmiş Milletler öncülüğünde yürütülen görüşmelere değindi. Bu görüşmelerin daha geniş bir uzlaşıya dönüşmesini umut ettiğini söyleyen Sarraç, bunun devlet kurumlarının birleştirilmesi ve başkanlık seçimlerinin yapılması için bir fırsat olduğunu belirtti. "Hükümet kurulduğundan beri normal olmayan şartlarda faaliyet gösteriyordik. Hem içeride hem dışarıda komplolara maruz kaldık" dedi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Halife Hafter'in siyasi müttefiki olduğu Tobruk'taki Temsilciler Meclisi 6-10 Eylül tarihleri arasında görüşmeler yapmış, bu görüşmede ülkedeki üst düzey kurumların başına getirilecek isimler konusunda uzlaşıya varılmıştı.

Ülkede ikili bir yapı olduğu için Libya Merkez Bankası Müdürü, Sayıştay Başkanı, İdari Kontrol Birimi Başkanı gibi üst düzey kurumlarda çift başlı bir yapı sergileniyordu. Taraflar gereken düzenlemelerin ardından eylül ayı sonunda yeniden toplanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS