Son Dakika Haberi: İtalya'da scooter tartışması |Video

Video: Son Dakika Haberi: İtalya'da scooter tartışması |Video

İtalya'da elektrikli scooterların kullanımı salgın döneminde hükümetin de teşvikiyle daha da arttı. Ancak bu araçların kuralsız kullanımı bir dizi yeni sorun ve tartışmayı da beraberinde getirdi.

Toplu taşımanın aksine hem doğaya zarar vermiyor hem de salgın sürecinde virüs bulaşma ihtimalini en aza indirgiyor. İtalya’da elektrikli scooterların kullanımı günden güne daha da yaygın hale geliyor. Hatta hükümet, Mayıs-Aralık 2020 tarihleri arasında bisiklet ve elektrikli scooter satın alanlara 500 Euro’ya kadar destek verilmesini öngören bir teşvik paketi hazırladı.

Milano ve roma gibi büyük kentlerde de belediyeler, paylaşımlı elektrikli scooter kiralayan çok sayıda şirketle anlaşma yaptı. Binlerce elektrikli scooter kullanıma sokuldu.

Ancak bu araçların kuralsız kullanımı bir dizi yeni sorun ve tartışmayı da beraberinde getirdi. Elektrikli scooter kullanımı için herhangi bir izin ya da ehliyet gerekmemesi, kaza gibi ihtimallere karşı sigorta sisteminin bulunmaması, kullanıcıların trafik kurallarını ihlal etmesi nedeniyle eleştiriler artmaya başladı.

Ülkede ilk kez 11 Haziran’da bir kişi elektrikli scooter kullanırken bir otomobille çarpışması sonucu hayatını kaybetti. Yerel medya, Milano’da elektrikli scooterların haziran başından bu yana 136 kazaya karıştığını yazdı.

Scooter şirketleri ise kazaların önüne geçmek için kent yönetimleri ile yakın temas halinde olduklarını ve telefon uygulamaları aracılığıyla ihlallerin de bildirilebileceğini savunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS