Son dakika haberi: "Libya'da Rus paralı askerleri mayın döşüyor" | Video

Video: Son dakika haberi: "Libya'da Rus paralı askerleri mayın döşüyor" | Video

Tıpkı Suriye'deki gibi, Libya’daki çatışmalarda da siviller ölüyor. Amerika'nın Afrika Kuvvetleri Komutanlığı, bölgedeki sivil kayıplarından dolayı Moskova'yı suçladı. Rusya'ya bağlı paralı askerlerin, yerleşim bölgelerine mayın ve patlayıcı döşediğini öne sürdü.

"Rastgele yerleştirilen bubi tuzakları ve mayınlar, sivillerin ölümüne neden oldu. Bu patlayıcıları, Rus paralı askerleri tuzakladı."

Amerika'nın Afrika Kuvvetleri Komutanlığı, yani AFRICOM getirdi bu iddiayı gündeme. Yapılan açıklamada, Libya'daki sivil ölümlerinden Moskova sorumlu tutuldu. Rus Wagner şirketinin paralı askerlerinin, başkent Trablus ve çevresinde mayın ve patlayıcı düzenekler döşediğini öne sürüldü. Doğudaki stratejik Sirte kentine uzanan yol boyunca, "Rastgele bubi tuzakları ve mayınlar yerleştirildiğini gösteriyor" denildi.

AFRICOM, Trablus'taki bir yerleşim bölgesinde bulunduğu söylenen el yapımı patlayıcıların fotoğraflarını da sosyal medyada yayınlandı. O fotoğraf, "Wagner Grubu'nun sorumsuz taktikleri, çatışmaları uzatıyor" mesajıyla paylaşıldı. "Bu taktikler aynı zamanda, gereksiz acılardan ve masum sivillerin ölümünden sorumludur" denildi. Bilgi ve görüntülere dayanarak yapılan değerlendirmelerin, Rusya müdahalesine işaret ettiği söylendi. Rusya'nın onları durduracak gücü var, sadece niyeti yok" ifadesi yer aldı.

Libya'da meşru ulusal mutabakat hükümetini destekleyen Türk Silahlı Kuvvetleri de daha önce bölgedeki mayın patlayıcıların varlığını doğrulamış, temizleme çalışmaları yürütmüştü.

Birleşmiş Milletler'e göre, Libya’da hafter güçleriyle birlikte 800 ila bin 200 Rus paralı asker savaştı. Moskova ise Libya'daki varlığını hep yalanladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS