Son Dakika Haberi! Srebrenitsa Soykırımı'nın 25. yılı | Video

Video: Son Dakika Haberi! Srebrenitsa Soykırımı'nın 25. yılı | Video

8 bin Bosnalı Müslümanın katledildiği Srebrenitsa Soykırımı'nın üzerinden tam 25 yıl geçti. Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen anma törenine salgın sebebiyle fiziksel katılım az oldu. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hak ve adalet arayışında Bosnalıları asla yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

Avrupa'da II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan ilk ve tek soykırım. 1995'te 8 bin Bosnalı Müslümanın katledildiği Srebrenitsa Soykırımı nedeniyle anma töreni düzenlendi. Törenlerin 25. yılıında naaşları yeni teşhiş edilebilen dokuz kurban, Potoçari Anıt Mezarlığı'nda tekrar gömüldü. Duaları okundu, cenaze namazları kılındı. Koronavirüs salgını sebebiyle törene fiziksel katılım az oldu.

Dünya liderleri video konferans yoluyla katıldı. Srebrenitsa Soykırımı'nın tekrar edilmemesi gerektiği vurgulandı. Anma töreninde konuşan liderlerden biri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin hak arayışındaki Bosnalı Müslümanları yalnız bırakmayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı ayrıca Avrupalı siyasetçilerin soykırımdan ders çıkarmadığını da söyledi.

Bosna savaşında BM Barış Güçleri tarafından korunan Müslümanlar, sırp güçlerin eline düşmüştü. 11 Temmuz 1995'te Sırp askerleri, kadın ve kız çocuklarını otobüslerle Bosna ordusuna gönderdi. Yetişkin erkekleri ve erkek çocuklarını katletti. Bölgede her sene yeni toplu mezarlar keşfediliyor, kimliği belirlenebilen kurbanlar yeniden gömülüyor. Şu ana kadar 8 bini aşkın kurbandan 6 bin 500'ünün kimliği tespit edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS