Son Dakika Haberler... BM'den Çatışmalara derhal son verilmesi çağrısı

Video: Son Dakika Haberler... BM'den Çatışmalara derhal son verilmesi çağrısı

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırmasının ardından Türkiye bölge ülkleriyle temasa geçti. Hem Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu hem de Savunma Bakanı Akar Rus ve Azerbaycanlı mevkidaşlarıyla görüştü. Dünyadan gelen tepkilerse taraflar bir an önce ateşkes sağlamalı oldu.

NATO’DAN ATEŞKES ÇAĞRISI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathurai, yazılı açıklamasında, NATO’nun, Dağlık Karabağ’da cephe hattında çıkan çatışmalardan derin endişe duyduğunu bildirdi. Sivil kayıplara dikkat çeken Appathurai, “Taraflar acilen çatışmaları durdurmalı” dedi. Anlaşmazlığa askeri çözüm olamayacağını vurgulayan Appathurai, “Taraflar, barışçıl bir çözüm için müzakerelere yeniden başlamalıdır” ifadelerini kullandı.

PUTİN DEVREDE

Azerbaycan-Ermenistan sınırında şiddetli çatışmaların başlaması Rusya’yı harekete geçirdi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “çatışmalardan duyduğu derin endişeyi” dile getirdi ve “askeri adımların durması gerektiğini” kaydetti. Rusya Dışişleri Bakanlığı da, “Haberler bölgede ciddi askeri tırmanışa işaret ediyor. İki taraftan da sivil can kaybı yaşandığını öğrenmiş bulunuyoruz. Rusya olarak tarafları hemen ateşkes ilan etmeye ve ikili görüşmeler başlatmaya çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

BM-AB: ÇATIŞMALAR DURDURULMALI

Avrupa Birliği (AB), Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmaların acilen durdurulması için çağrıda bulundu. “AB, çatışmaların acilen durdurulması, gerginliğin düşürülmesi ve ateşkesin sıkı şekilde gözlenmesi çağrısında bulunmaktadır” diyen AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, tarafların Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu himayesinde ön şartsız olarak müzakerelere dönmesinin acil önem taşıdığını kaydetti.

Sivil ölümlerini kınayarak şiddete derhal son verilmesini isteyen Birleşmiş Milletler (BM) de, taraflara gerginliği azaltma ve gecikmeksizin müzakerelere geri dönme çağrısı yaptı.

ABD’DEN MİNSK GRUBU VURGUSU

ABD, Ermenistan ve Azerbaycan’a çatışmalara derhal son verme çağrısında bulundu. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilenen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “ABD, şiddetin tırmanmasını güçlü bir şekilde kınıyor” denildi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ile görüştüğü bilgisine yer verilen açıklamada, taraflara Minsk Grubu ile çalışmaları uyarısı yapıldı. Fransa, ABD ve Rusya, “Minsk Grubu” bünyesinde Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulmak için arabuluculuk rolü üstlenmiş, ancak müzakereler 2010 yılında sonuçsuz kalmıştı.

BERLİN VE PARİS: DİYALOĞA DÖNÜN

Korona şüphesiyle karantinada bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Yoğun çatışma haberleri beni telaşlandırdı. Tarafları tüm çatışmaları, her şeyden önce köy ve kentlere ateş açılmasını bir an evvel durdurmaya çağırıyorum. Dağlık Karabağ bölgesi ihtilafı sadece müzakere yoluyla çözülebilir. Ermenistan ve Azerbaycan çatışmalara derhal son verip var olan müzakerelere geri dönmeli” açıklamasını yaptı.

Fransız Dışişleri Bakanlığı, “Fransa, Rus ve Amerikalı ortaklar ile diplomatik ve kalıcı çözüme erişilmesi yönündeki taahhüdünü yinelemekte ve büyük ölçekli çatışmalardan derin endişe duymaktadır” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS