Son dakika haberleri | İran'da döviz tarihi rekor kırdı

Video: Son dakika haberleri | İran'da döviz tarihi rekor kırdı

İran'da döviz tarihi rekor kırdı. Doların satış kuru ilk kez 28 bin tümeni aştı, euro ise 33 bin tümene yaklaştı. Son dakika haberine göre İran İstatistik Merkezi, ülkedeki yıllık enflasyonu yüzde 26 olarak açıkladı.

Bir tarafta ABD yaptırımları, diğer tarafta koronavirüs salgını. İran'da son aylarda yükselişi dizginlenemeyen Dolar ve Euro, ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Ülkede serbest döviz piyasasını izleyen sitelerin verilerine göre, İran'da dolar kuru ilk kez 28 bin tümeni aştı, yeni bir rekor kıran euro da 32 bin 900 tümenden işlem gördü. İran İstatistik Merkezi de ülkedeki yıllık enflasyonu yüzde 26 olarak açıkladı. Buna göre, geçen ay 25,8 olarak açıklanan yıllık enflasyonda bu ay yüzde 0,2 artış kaydedildi.

"Ekonomik sorunlar karşısında etkisiz kalmakla" suçlanan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise kendini savundu. ABD'yi suçladı. Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, ABD'nin tek taraflı yaptırımlarını ekonomik savaş olarak niteleyerek, "Bugün her şeyden önce savaş koşullarında olduğumuza, daha sonra da bu savaşın yükünün sadece hükümetin omuzlarında olmadığına inanmamız gerekir" dedi.

Trump yönetiminin Mayıs 2018'de kapsamlı ortak eylem planı olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları geri getirmesinin ardından ülkenin petrol gelirleri erimiş, ekonomi daha da kötü hale gelmişti. 26 Eylül 2018'de 19 bin tümene çıkarak tarihi seviyesini gören dolar, daha sonraki süreçte 10 bin 300 tümene kadar inmişti. İran'da dolar kuru, son aylarda tekrar yükselmeye başlamış ve 18 Temmuz'da 25 bin tümeni de aşmıştı. Böylece ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonraki 28 aylık süreçte tümenin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 340'a yaklaştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS