Son Dakika: İran'dan ABD’ye "ciddiyiz" tehditti | Video

Video: Son Dakika: İran'dan ABD’ye "ciddiyiz" tehditti | Video

Ortadoğu sarsan suikastta yeni bir gelişme var. İran ABD’yi bir kez daha tehdit etti. Tahran yönetimi, Kasım Süleymani'nin öldürülmesinde doğrudan veya dolaylı rol sahibi olan kişileri hedef alacaklarını söyledi ve ekledi. "Ciddiyiz."

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinde doğrudan veya dolaylı rol sahibi olan kişileri hedef alacaklarını söyledi. Selami, Süleymani'nin öldürülmesine karşılık, ABD’nin Güney Afrika Büyükelçisi Lana Marks'a suikast planı yaptıklarına dair iddialara yanıt verdi.

Selami, ABD Başkanı Donald Trump'a hitaben, "Trump bey, intikam alacağımızdan şüphe etmeyin çünkü tamamen kararlı ve ciddiyiz. Biz, Süleymani'nin şehit edilmesinde doğrudan veya dolaylı rolü olan her şahsı vuracağız" dedi.

İran, Büyükelçi Lana Marks'a yönelik suikast planı yaptıklarına ilişkin iddiaları da yalanladı. Selami, "siz şehit kardeşimizin kanı için Güney Afrika’daki kadın bir büyükelçiyi mi vuracağımızı sanıyorsunuz? Biz mertçe ve adilce intikam alırız" diye konuştu.

ABD Başkanı Trump, İran’ı olası bir saldırıya karşı yıkıcı yanıt vermekle tehdit etmişti. Trump, mesajında "İran’ın ABD’ye karşı yapacağı herhangi bir saldırıya bin kat daha büyük bir saldırı ile karşılık verilecektir!" ifadelerini kullanmıştı.

Ran Devrim Muhafızları Ordusu'nun ülke dışındaki operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü'nün eski komutanı Kasım Süleymani, 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı yakınında ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmüştü.

Bunun ardından İran da 8 Ocak’ta ABD’nin Irak’taki iki üssünü balistik füzelerle vurmuştu. Saldırıda ABD askerlerinden ölen olmamış ancak daha sonra onlarca askerin saldırı sonrasında travmatik beyin hasarına uğradığı açıklanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS