Son dakika: İsrail-Suudi ittifakı panikte | Video

Video: Son dakika: İsrail-Suudi ittifakı panikte | Video

Türkiye'nin Kudüs'teki varlığına ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme alındı. Türkiye'nin Filistin ve kutsal topraklarda artan popülaritesinin sadece İsrail'i değil, Suudi Arabistan'ı da rahatsız ettiğine dikkat çekilen makalede "Kudüs'teki Türk bayraklarının görünürlüğü İsrail için alarm zilleri çaldırıyor" ifadesi kullanıldı.

"Kudüs'teki Türk bayraklarının görünürlüğü, İsrail için alarm zilleri çaldırıyor." İddiaya göre Türkiye'nin Filistin meselesindeki rolünü sınırlandırmak isteyen İsrail ve Suudi Arabistan, Kudüs'te gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

İddiaları Middle East Monitor sitesi için bir makale kaleme alan Ahmed al-Burai gündeme getirdi. İsrail'in Türkiye'nin Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'teki varlığını engellemek için çaba sarf ettiği belirtilen Burai, Ürdün, Fas ve Suudi Arabistan'ın tarihi süreç boyunca bölgede meşruiyet talep ettiğini yazdı.

İsrail ile Suudi Arabistan'ın Doğu Kudüs'te gizli bir görüşme gerçekleştirdiğine dikkat çekilen makalede, iki ülkenin Türkiye'nin Filistin meselelerindeki rolünün sınırlandırılması için çalışma yürüttüğü yazıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin konusunda verdiği kararlarla sürecin başka bir aşamaya çekildiğinden bahsedilen makalede, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması ile ABD büyükelçiliğinin şehre taşınması gelişmelere örnek olarak gösterildi.

Türkiye'nin Kudüs'teki varlığının İsrail'i endişelendirdiğinden bahseden yazıda, "Kutsal şehirde Türk bayraklarının görünürlüğü İsrail için alarm zilleri çaldırıyor" ifadesi kullanıldı. Türkiye'nin Kudüs'te Filistin halkının yararına sürdürdüğü yatırım, eğitim programları ve STK girişimlerinin İsrail tarafından bir tehdit olarak görüldüğü belirtilen makalede, Türkiye'nin Filistin'deki artan popülaritesinin sadece İsrail'i değil, Suudi Arabistan'ı da rahatsız ettiğine dikkat çekildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS