Son dakika: Joe Biden ABD'nin 46. Başkanı oldu: İşte dakika dakika yaşananlar | Video

Video: Son dakika: Joe Biden ABD'nin 46. Başkanı oldu: İşte dakika dakika yaşananlar | Video

3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinden galibiyetle çıkan Joe Biden, bugün düzenlenecek yemin töreni ile ABD'nin 46. başkanı oldu. COVID-19 pandemisi ve Kongre baskını sonrasında ekstra güvenlik önlemlerin yer aldığı tören ilklere de sahne oldu.

Pandemi önlemleri nedeniyle yalnızca 1000 kişinin katılacağı belirtildi. Mevcut Başkan Donald Trump'ın törene katılmaması da 152 yıl sonra bir ilk oldu.

Programa göre, Türkiye saati ile 16.00'da ABD Başkanı Beyaz Saray'dan son kez çıktı. ABD'nin yeni başkanı Joe Biden ile Başkan Yardımcısı Kamala Harris kiliseyi ziyaret etti.

Törenin resmi olarak başlama saati Türkiye saati ile 19.00 olarak planlandı. İlk olarak ünlü sanatçı Lady Gaga törende ulusal marşı seslendirdi. Ardından Jennifer Lopez ve pek çok ünlü konser verdi. Biden ve Harris'in yeminleri ise saat saat 19.45'te gerçekleşti. Göreve hızlı başlayan Biden etkinlikler sonrası 01.00 civarında ilk kararnameleri imzalayacak.

İşte dakika dakika yemin töreni ve öncesinde yaşananlar...

01.22 ABD Başkanı Joe Biden, görevindeki ilk gününde Donald Trump'ın politikalarını geri çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı.

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump'ın çekildiği Paris İklim Anlaşması'na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı. 

Ayrıca Biden, Trump'ın Kovid-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütüne geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı. 

ABD Başkanı Biden, federal binalarda Kovid-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir kararname imzaladı.

Biden, Donald Trump'ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı. 

23.53 ABD Kongresinde düzenlenen yemin törenin ardından Arlington Ulusal Mezarlığını ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden, buradan konvoyla Beyaz Saray'a geçti. Beyaz Saray önünde aracından inen Biden, Pennsylvania Avenue'de ailesi ile yürüyerek kendisini bekleyenleri selamladı.

23.07 ABD'nin 46’ncı başkanı olarak yemin eden Joe Biden ve Yardımcısı Kamala Harris, Arlington Ulusal Mezarlığı'nda Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bıraktı. 

TRUMP ÇİFTİ FLORİDA'YA İNDİ

ABD'de devir teslim törenine katılmayan Donald Trump ve eşi Melania Trump'ı son kez taşıyan başkanlık uçağı Air Force One, Trump'a ait Club-Resort Mar-a-Lago'nun bulunduğu Florida Palm Beach'e indi. Melania Trump’ın turuncu desenli 3 bin 700 dolarlık elbisesi (27 bin 417 TL) dikkat çekti.

ABD'de devir teslim törenine katılmayan Donald Trump ve eşi Melania Trump'ı son kez taşıyan başkanlık uçağı Air Force One, Trump'a ait Club-Resort Mar-a-Lago'nun bulunduğu Florida Palm Beach'e indi. Melania Trump’ın turuncu 3 bin 700 dolarlık elbisesi (27 bin 417 TL) dikkat çekti. Uçaktan indikleri sırada kameralara poz ceren Melania Trump’ın 3 bin 700 dolarlık turuncu bir elbise giydiği Amerikan medyasının objektifine takıldı. ABD medyası, Melania Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce giydiği siyah elbiseye karşı Florida’daki bu değişimi ‘karşıt’ olarak yorumladı.

BİDEN'DAN İLK MESAJLAR 

ABD'nin en yaşlı ve ikinci Katolik başkanı Biden, Kongre binası önünde düzenlenen yemin töreninin ardından halka sesleniş konuşması yaptı.

Biden, ABD'nin tarihi önemdeki ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunun altını çizerek, ülkesinin karşılaştığı zorlukları ancak "birlik" olarak aşabilecekleri mesajını verdi.

Bugünün ülke demokrasisi için önemli olduğunu vurgulayan Biden, "Bugün Amerika'nın günü, demokrasi üstün geldi." diye konuştu. 

Ülkenin son dönemindeki zorluklara da işaret eden Biden, "artan aşırıcılık, beyazların üstünlüğü ve iç terör"le yüzleşecekleri ve bu tehditleri yenecekleri mesajını verdi. 

Biden, hem kendisini destekleyenler hem de desteklemeyenler için çalışacağını vurgulayarak, "Tüm Amerikalıların başkanı olacağım." dedi.

Ülkedeki siyasi ayrışmaya ilişkin Biden, "Uygarlığımıza yakışmayan bu savaşa bir son vermeliyiz." değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Biden, konuşmasında dünyaya da bir mesaj vererek, "İttifak ilişkilerimizi tamir edeceğiz ve dünya ile bir kez daha yakın ilişkiler kuracağız." ifadelerini kullandı.

19.45 ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu. 
19.43 ABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı seçilerek tarihe geçen Kamala Harris, Washington'da düzenlenen törende yemin ederek görevine başladı.


19.33 ABD'de seçilmiş Başkan Joe Biden ve seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris, bugün yemin ederek görevlerine başlayacak. Başkent Washington'daki Kongre binasının batı cephesinde yemin töreni için hazırlıklar sürüyor. Harris ve eşi Dough Emhoff Kongre binasına geldi.

19.00 Yemin töreni için kongre binasına gelen seçilmiş Başkan Joe Biden, eşi Jill Biden, seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi Douglas Emhoff kameralara poz verdi.

18.37 ABD Yüksek Mahkemesi bomba ihbarı nedeniyle tahliye edildi. 

18.27 ABD Başkanı seçilen Joe Biden, yemin töreni öncesinde kilise ziyareti gerçekleştirdi. 


18.15 ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump, bugün görevi kendisinden devralacak seçilmiş Başkan Joe Biden için Oval Ofis'e bir not bıraktı.

16.02 ABD'nin 45. başkanı Donald Trump Beyaz Saray'a veda ediyor. Trump çifti birazdan son defa Beyaz Saray’dan çıkacak ve helikopter ile Andrews Hava Üssü’ndeki törene gidecek.

16.15 ABD Başkanı Donald Trump ve Melania Trump helikoptere bindi ve Beyaz Saray'dan resmen ayrıldı. Trump ayrılmadan önce son kez kısa bir konuşma yaptı. Çift buradan Andrews Hava Üssü’ndeki törene gidecek.

Fotoğraf: AP

16:31 ABD Başkanı konuşmasını yapacağı Andrews Hava Üssü'ne vardı.

16.37 Donald Trump ABD Başkanı olarak son kez  Andrews Hava Üssü'nde konuşma yapıyor. Donald Trump konuşmasında "Amerikan ordusunu yeniden inşa ettik. Yaptıklarımız muazzamdı. Biz sıradan bir yönetim değildik. Pandemi bizi etkilememiş olsaydı, inanılmaz rakamlara ulaşacaktık. Çok iyi istihdam oranları yakaladık. COVID-19 olmasaydı daha iyi olurdu ancak yine de çok iyi rakamlar. Borsa da eskisine göre daha iyi. Bunlara bakarken bizi unutmayın, hatırlayın. Dünyanın en iyi ülkesi bizim, en iyi ekonomisi bizim. Seçimde 75 milyon oy aldık, bu bir rekordur. ABD Başkanınız olmak benim için onurdu. Her zaman sizin için mücadele edeceğim. Yeni yönetime başarı ve şans diliyorum. Başarılı olacaklarını biliyorum çünkü iyi bir temel bırakıyoruz. Bir şekilde geri döneceğiz" dedi.

Fotoğraf: Reuters

17.15 Bloomberg Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs, Başkan Trump'ın son gününde Oval Ofis'e uğramadığını ancak yeni başkan Joe Biden için özel bir mektup yazdığını açıkladı. Aynı şekilde Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, yerine gelecek Kamala Harris için bir mektup bıraktığı açıklandı.

17.20 ABD'nin 46. başkanı olacak Joe Biden, Trump'ın vedasından kısa süre sonra sosyal medya hesabından "ABD'de yeni bir gün" mesajını paylaştı

.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS