Son dakika! Kiev'de art arda büyük patlamalar

Son dakika! Kiev'de art arda büyük patlamalar

Son dakika haberi! Ukrayna'nın başkenti Kiev'de peş peşe 3 büyük patlama meydana geldi. Kiev'in merkezinde gerçekleşen patlamaların ardından hava savunma sistemleri aktif hale getirildi. Ukrayna lideri Volodimir Zelenski saldırının ardından açıklama yaparak Kiev'de ölü ve yaralılar olduğunu belirtti ve "Bizi yeryüzünden silmeye çalışıyorlar" dedi. Gelen son dakika bilgilerine göre patlamaların ardından en az 8 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya ile Kırım'ı bağlayan köprünün vurulması ile tansiyonun zirve yaptığı Ukrayna güne patlama sesleri ile uyandı.

Başkent Kiev aylar sonra yine şiddetli patlamalar ile sarsıldı.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, şehrin merkezinde çok sayıda patlama olduğunu doğruladı. Kliçko, Telegram uygulamasında "Başkentin merkezinde - Shevchenskivskyi bölgesinde birkaç patlama meydana geldi" dedi.

Yerel yetkililer ölü ve yaralılar olduğunu bildirdi. Gelen ilk bilgiler patlamaların füze saldırısı sonucu meydana geldiği yönünde.

Ukraynalı gazeteci Andriy Tsapliyenko, füzelerden birinin merkezi bir bölgeye düştüğünü aktararak, saldırıda en az bir sivilin öldüğünü söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko da 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin ise yaralandığını belirtti. Gelen son dakika bilgisine göre Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise 8 kişinin öldüğünü, 24 kişinin yaralandığını belirtti.

Patlamaların yerel saat ile 08.15'te meydana geldiği ve bir saatten fazla süre önce ise Ukrayna başkentinde hava saldırısı sirenleri çaldığı aktarıldı.

Tanıklar binalardan siyah duman bulutlarının yükseldiğini bildirdi. Zelenski'nin ofisinin bulunduğu bölgeye de füze düştüğü aktarıldı. The Guardian şehrin 4 füze ile vurulduğunu belirtti. Kiev'in haricinde de ülkenin diğer bölgelerinde patlama ve saldırı haberleri geliyor.

CANLI YAYINDA KORKU DOLU ANLAR

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Canlı yayında Ukrayna-Rusya savaşındaki gelişmeleri aktarırken patlamalara yakalanan gazetecilerin endişe dolu anları kameralara yakalandı.  BBC muhabiri Hugo Bachega'nın patlama sesini duyduktan sonra arkasına bakıp, kendini korumaya almak için kameranın kadrajından çıktığı anlar görüntülendi.

ZELENSKİ'DEN İLK AÇIKLAMA

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski saldırının ardından yaptığı ilk açıklamada Kiev'de ölü ve yaralılar olduğunu belirterek, "Bizi yok etmeye, yeryüzünden silmeye çalışıyorlar" açıklamasını yaptı.

Zelenski, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Rusya'nın amacının panik ve kaos yaratmak olduğunu ifade ederek, “İki hedefleri var. İlk hedef, enerji tesisleri. Ülke genelinde Kiev bölgesi ve Hmelnitski bölgesi, Lviv ve Dnipro, Vinnitsya, Frankiv bölgesi, Zaporijya, Sumy bölgesi, Harkiv bölgesi, Jitomir bölgesi, Kirovohrad bölgesi ve güney. Panik ve kaos istiyorlar, enerji sistemimizi yok etmek istiyorlar. Umutsuzlar. İkinci hedef ise insanlar. Böyle bir zaman ve bu tür hedefler, mümkün olduğunca fazla hasara neden olacak şekilde özel olarak seçilmiştir. Bugün barınaklarda kalın. Her zaman güvenlik kurallarına uyun” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ise sosyal ağ Twitter'dan yaptığı açıklamada, ülkesinin cesaretinin terörlerin füzeleri tarafından yok edilemeyeceğini belirterek, bu saldırıların müttefiklerin kararlılığını da sarsamayacağını söyledi.

PUTİN'DEN MİSİLLEME YANITI

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumartesi günü Rusya'yı Kırım'a bağlayan Kerç Köprüsü'nde büyük bir patlama meydana gelmiş, Rusya Devlet Başkanı Putin saldırıdan Ukrayna'yı sorumlu tutmuştu. Kırım Köprüsü’ne düzenlenen saldırının Rusya'nın sivil altyapısını yok etmeye yönelik bir terör saldırısı olduğunu ifade eden Putin, bugün ise Güvenlik Konseyi'ne başkanlık etti.

Putin, uzun menzilli füzelerle Ukrayna'nın enerji, askeri ve iletişim altyapısını hedef aldıklarını söyledi. Rusya'nın kritik sivil altyapısının imha edilmek istendiğini söyleyen Rus lider, Moskova'nın bu tip saldırılara yanıtının sert olacağı uyarısında bulundu.

Kremlin sessizliğini bozdu: Putin'den kritik toplantı kararı

Kremlin sessizliğini bozdu: Putin'den kritik toplantı kararı