Son Dakika: Koronavirüse dair yeni bulgu |Video

Video: Son Dakika: Koronavirüse dair yeni bulgu |Video

Koronavirüs'ün önlenmesine yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürerken, virüse dair yeni bulgular da ortaya çıkmaya devam ediyor. İngiltere'de uzmanlar, koronavirüsün çocuklarda tip-1 diyabete yol açabileceği uyarısında bulundu.

Doğrudan solunum yolu hastalığına yol açan koronavirüs dair yeni bir bulgu daha ortaya çıktı. İngiltere'de uzmanlar, koronavirüsün çocuklarda tip-1 diyabete yol açabileceği uyarısında bulundu. Imperial College'ın uyarısı, ülkede karantina önlemlerinin uygulanmaya başladığı 23 Mart’la sınırlamaların kaldırılmaya başlandığı 4 Haziran tarihleri arasında Londra’daki dört hastaneye gelen ve ilk kez diyabet teşhisi konan çocuk hastalarla ilgili verilere dayanıyor.

Uzmanlar, daha önceki dönemlere kıyasla hastanelere gelen diyabet hastalarının sayısının yaklaşık iki katına ulaştığına ve 30 kadar vakanın çoğunun ağır olduğuna dikkat çekti. İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, "bilim insanları koronavirüsün diyabete yol açtığını kanıtlayamasalar da ilk kez bu kadar güçlü bir potansiyel bağ kuruluyor" dedi. Tip-1 diyabette, pankreasta insülin üreten hücrelerin zedelenmesiyle kandaki glikoz seviyesi kontrol edilemiyor. Hastalık insülin iğneleriyle tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Imperial College uzmanları bu nedenle ebeveynlerin çocuklardaki yorgunluk, sıvı kaybı, sık idrara çıkma ve kilo kaybı belirtilere dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar virüsün insan hücrelerine saldırmak için kullandığı dikensi proteinlerin pankreasta insülin üreten hücreleri hedef alabileceğini belirtiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS