Son dakika... Libya'da neler oluyor?

Video: Son dakika... Libya'da neler oluyor?

Libya'da ulusal mutabakat hükümetinin Vatiyye Hava Üssünü ele geçirmesi sonrası ağır kayıp yaşayan Hafter'e Rusya savaş uçağı gönderdi. Ankara Rusya'nın sevkıyatından rahatsızız mesajı verirken, Türk unsurlara saldırı halinde Hafter'in meşru hedef olacağı uyarısı yapıldı. Gelişmeler diplomasiyi de hızlandırdı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien ile görüştü.

HAFTER AĞIR KAYIP YAŞADI, RUSYA SAVAŞ UÇAĞI GÖNDERDİ

Libya'da Vatiyye Hava Üssü'nün ulusal mutabakat hükümetine bağlı güçler tarafından gayrimeşru Hafter'den alınmasından sonra dengeler değişti. Ağır kayıp yaşayan Hafter'e Rusya destek gönderdi.

ANKARA'DAN HAFTER'E "MEŞRU HEDEF OLURSUN" UYARISI

Mig-29 ve Su-24, 8 muharip savaş uçağının gönderilmesinin ardından Hafter cephesinden yapılan açıklamalara Ankara sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Libya'daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde çok ağır sonuçları olacağını ve Hafter unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz" dedi.

"F-16 GÜNDEMDE DEĞİL, MEVCUT DESTEK ARTACAK"

CNN TÜRK'e konuşan kaynaklar, "Sarrac hükümetine desteğimiz sürecek" mesajı verdi. Libya'ya gönderilecek destekler, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Huber Köşkü'nde 3 saat süren güvenlik zirvesinde masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre, Libya ulusal mutabakat hükümetine F-16 desteği gönderilmesi şu an gündemde değil. Mevcut İHA ve SİHA destekleri ise artarak sürecek.

KALIN ABD'Lİ OBRIEN'LE LİBYA BAŞLIĞINI GÖRÜŞTÜ

Libya'daki gelişmeler, diplomasi trafiğini de hızlandırdı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile telefonda görüştü. Görüşmede Libya'da BM'nin tanıdığı ulusal mutabakat hükümetine destek verilmesi ve Hafter'ın hukuk dışı eylem ve saldırılarının durdurulması gerektiği ifade edildi. Görüşmede bu kritik günlerde NATO dayanışmasının önemine vurgu yapılması da dikkat çekti.

ANKARA RUSYA'YA SEVKİYAT RAHATSIZLIĞINI İLETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Libya Dışişleri Bakanı ile gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çavuşoğlu'nun Rus mevkidaşı Lavrov ile yaptığı telefon görüşmelerininde de Libya gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Ankara, Rusya'ya Hafter'e yapılan sevkiyattan haberdar ve rahatsızız mesajını ilk elden iletti. Ankara, Birleşmiş Milletler çatısı altında devam eden Berlin Konferansı'nı da destekleyerek "Çözüm çabalarını sürdüreceğiz" mesajı da verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS