Son dakika... Libya'dan Mısır'a Sirte tepkisi | Video

Video: Son dakika... Libya'dan Mısır'a Sirte tepkisi | Video

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Mısır lideri Sisi'nin "Sirte kırmızı çizgimizdir" sözlerine sert tepki gösterdi. Rusya ise "Mısır'ın müdahalesi çatışmaları uluslararası hale getirir" dedi.

"Çatışmayı alevlendiren Sisi'nin kendisidir. Sözleri Libya'nın iç işlerine apaçık müdahale." Libya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed El-Kablavi, Al Jazeera'ye konuştu. Sisi'nin Libyalı şeyh ve kabile liderleri ile buluşmasına tepki gösterdi.

Sisi, Sirte kentine operasyon için yapılan askeri hazırlıklar karşısında "Eli kolu bağlı durmayız” demişti. Kablavi, bu sözleri "Libya'nın iç işlerine apaçık müdahale" olarak yorumladı Sisi'ye DEAŞ'la mücadele üzerinden yanıt verdi. "Ulusal mutabakat hükümeti içeride DEAŞ'ı yenilgiye uğrattı ama Mısır, Sina'yı hala örgütten kurtaramadı" dedi.

Libya Dışişleri Bakanı, "Sirte'ye kan dökmeden girme arzusunda olduğumuzu daha önce vurguladık" dedi.

Sisi, daha önce Mısır ordusunun gerek duyulması halinde Libya'ya askeri bir operasyon yapabileceği mesajını vermişti. Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir" diye konuşmuştu. Sisi, Libya iç savaşında ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'i destekliyor.

Libya-Mısır arasındaki gerilime Rusya'dan da yorum geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Mısır ordusunu ülkedeki çatışmaya dahil edebilecek bir karar aldığını söyledi. Bu durum eyleme dökülürse, çatışmalar uluslararası hale gelir mesajı verdi. "Libya krizinin askeri bir çözümü yok, tüm sorunlar ve çelişkiler müzakere masasında çözülmelidir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS