Son dakika... Lübnan'daki patlamada 3 renkte açığa çıkan dumanların anlamı ne? | Video

Video: Son dakika... Lübnan'daki patlamada 3 renkte açığa çıkan dumanların anlamı ne? | Video

Lübnan'daki patlama Beyrut'u adeta yerle bir etti. Şiddetli patlamada 3 renkte duman açığa çıktı. Peki, bu dumanların anlamı ne? Türkiye Patlayıcı Mühendisleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Kahriman, CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.

Kulakları sağır eden bir gürültüyle patladı. O patlamada farklı renklerde dumanlar havaya yükseldi. Peki, kilometrelerce öteden bile görülebilen farklı renkteki dumanlar ne anlatıyor?

Lübnan'ın başkenti Beyrut bu patlama ile sarsıldı. Çevredekiler tarafından görüntülenen patlama el konulan patlayıcıların tutulduğu depoda meydana geldi. Patlama onlarca kişiyi hayattan kopardı, binlerce kişi de yaralandı. Patlama sonrası çevre binalarda büyük hasar oluştu. Türkiye Patlayıcı Mühendisleri Derneği Başkanı, Patlayıcı Uzmanı Profesör Doktor Ali Kahriman, CNN TÜRK ekranlarında patlamada açığa çıkan 3 renkteki dumanları yorumladı.

Kahriman, "İlk dumanların çıktığı karbonmonoksit. Karbondioksit gibi zehirleyici gazların olduğu daha sonra azot gazlarının ortaya çıktığı, amonyum nitratın fuel oille karışımıyla yanmasıyla ortaya çıkan renkleri biz burada görüyoruz. Kahverengi renk daha çok onu söylüyor. Giderek limonileşiyor ama aynı zamanda bir parçalanma etkisiyle oradaki bina ve tesislerde parçalanma etkisiyle de bir toz ince malzemenin de bu karışımla birlikte hareket ettiğini ve belli bir yüksekliğe çıktıktan sonra havanın etkisiyle şok etkisiyle yayılmaya başladığını görüyoruz. Bu renkler buradaki kullanılan patlayıcıların konfigürasyonları hakkında bize bilgi veriyor. İçeriği hakkında reçetesi hakkında bilgi veriyor. Burada diyor ki amonyum nitrat var ama yanıcı madde olarak değil. Oksijen verici yanmayı teşvik edici bir eleman olarak var" dedi.

Kahriman, bu gazların yayılmasıyla insanlar üzerinde oluşacak hasarlar hakkında da uyardı. "Bu yayılmanın sonucunda da muhtemelen zehirlenmeler, karbonmonoksit ani zehirlenmeleri, ani insanların şok geçirmeleri ve tabi biraz daha uzağa gidince hava şoku oluşması, camların büyük bir kısmının kırılmasının nedeni o" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS